Portal Pszczelarski

Na świecie jest najwięcej pszczół miodnych w historii – twierdzi amerykańska organizacja ekologiczna 2023

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w USA liczebność pszczół The Xerces Society for Invertebrate Conservation

The Xerces Society for Invertebrate Conservation - istniejąca od 1971 roku amerykańska organizacja ekologiczna działająca na rzecz bioróżnorodności i owadów zapylających twierdzi, że wbrew powszechnej opinii populacja pszczół miodnych ma się bardzo dobrze. Owady te wręcz zagrażają innym gatunkom. 

Jak stwierdził cytowany przez serwis Genetic Literacy Project dyrektor wykonawczy Xerces Society Scott Black na świecie jest obecnie prawdopodobnie więcej pszczół miodnych niż kiedykolwiek w historii. W związku z tym, jego zdaniem, nie ma obaw związanych z ich ochroną. 

Widoczny jest zatem potężny progres, bowiem około 2006 roku zaczęto odnotowywanie ogromnych strat w populacji pszczół miodnych. Wiele zagrożeń dla nich nadal występuje, jak pestycydy i pasożytnicze choroby, jednakże, jak wskazuje organizacja, na rzecz ochrony tych owadów działa potężny przemysł, a po wzmożeniu wysiłków, by utrzymać tę populację liczba kolonii pszczół miodnych na cały w świecie wzrosła o ponad 80% w porównaniu do lat 60. XX wieku. 

Jednocześnie zaniedbana została ochrona dzikich zapylaczy, którzy są wypierani przez mające lepsze "zaplecze i wsparcie" pszczoły miodne. Xerces Society zwraca uwagę, że większy nacisk powinien zostać zatem teraz położony na ochronie lokalnych gatunków dziko żyjących pszczół czy innych owadów zapylających.



Liczba wyświetleń artykułu: 738

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Panna cotta z miodem i orzechami włoskimi

Sałatka kobieca Keep smiling z miodem

Kurczak teriyaki z miodem

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Pieczone owoce z miodem i płatkami owsianymi

Ciasto jogurtowo-miodowe z cynamonem

Ciasto orzechowe z miodem

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.