Portal Pszczelarski

Na świecie jest najwięcej pszczół miodnych w historii – twierdzi amerykańska organizacja ekologiczna 2023

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w USA liczebność pszczół The Xerces Society for Invertebrate Conservation

The Xerces Society for Invertebrate Conservation - istniejąca od 1971 roku amerykańska organizacja ekologiczna działająca na rzecz bioróżnorodności i owadów zapylających twierdzi, że wbrew powszechnej opinii populacja pszczół miodnych ma się bardzo dobrze. Owady te wręcz zagrażają innym gatunkom. 

Jak stwierdził cytowany przez serwis Genetic Literacy Project dyrektor wykonawczy Xerces Society Scott Black na świecie jest obecnie prawdopodobnie więcej pszczół miodnych niż kiedykolwiek w historii. W związku z tym, jego zdaniem, nie ma obaw związanych z ich ochroną. 

Widoczny jest zatem potężny progres, bowiem około 2006 roku zaczęto odnotowywanie ogromnych strat w populacji pszczół miodnych. Wiele zagrożeń dla nich nadal występuje, jak pestycydy i pasożytnicze choroby, jednakże, jak wskazuje organizacja, na rzecz ochrony tych owadów działa potężny przemysł, a po wzmożeniu wysiłków, by utrzymać tę populację liczba kolonii pszczół miodnych na cały w świecie wzrosła o ponad 80% w porównaniu do lat 60. XX wieku. 

Jednocześnie zaniedbana została ochrona dzikich zapylaczy, którzy są wypierani przez mające lepsze "zaplecze i wsparcie" pszczoły miodne. Xerces Society zwraca uwagę, że większy nacisk powinien zostać zatem teraz położony na ochronie lokalnych gatunków dziko żyjących pszczół czy innych owadów zapylających.Liczba wyświetleń artykułu: 740

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Miodobranie - krok po kroku

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

Opowiemy faktów full, jak w biznesie działa ul

BeePower - prelekcja p. Adriana Suszki. Cz. 2.

Bee Power i Enactus WSZiB nagrodzony w konkursie! Cz. 2.

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Zadrzechnia fioletowa (Xylocopa violacea L.) - pszczoła samotnica

Walne zgromadzenie członków Stowarzyszenia Natura i Człowiek

Pszczoły i pszczelarstwo trzech kontynentów - zaproszenie na wykład