Portal Pszczelarski

Ponad milion osób za całkowitym zakazem stosowania pestycydów w Unii Europejskiej 2023

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Unii Europejskiej pestycydy

Do Parlamentu Europejskiego trafiła petycja złożona w ramach społecznej inicjatywy "Ratujmy pszczoły i rolników! W kierunku rolnictwa przyjaznego pszczołom i zdrowego środowiska". Podpisało się pod nią ponad milion osób, które domagają się wprowadzenia całkowitego zakazu stosowania pestycydów na obszarze Wspólnoty. 

Autorzy petycji chcą, by zakaz obowiązywał najpóźniej od 2035 roku. Wcześniej powinno dojść z kolei do redukcji stosowania pestycydów o aż 80%. Celem jest ochrona pszczelej populacji, której szkodzą te środki. Podkreślany jest również negatywny wpływ pestycydów na inne owady, a także zdrowie człowieka. Poza tym, inicjatorom zależy również na wsparciu rolników w procesie agroekologii.

Zakaz ma zostać wprowadzony poprzez zaostrzenie wymogów dotyczących wdrożenia zintegrowanej ochrony w celu zwalczania szkodników upraw zgodnie z wnioskiem dotyczącym zrównoważonego stosowania pestycydów.

Organizacje pozarządowe, które brały udział w zbieraniu podpisów wezmą udział w konsultacjach z Komisją Europejską w celu przedstawienia założeń projektu. Jak informuje Tygodnik Rolniczy, wśród polityków unijnych jak na razie zdania są bardzo podzielone w sprawie wprowadzenia zakazu. Politycy różnych frakcji podkreślając znaczenie działania na rzecz bioróżnorodności nie są zgodni, co do tego, czy spełnienie postulatu zawartego w petycji jest realne.Liczba wyświetleń artykułu: 60

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Miód - produkt pszczeli

Pszczelarz, a kto to taki?

Smotrawa okazała - roślina miododajna

Ewelina Rękawek

Ewelina Rękawek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga pysznewege.com

Copywriter z zawodu, górołaz i kucharka z zamiłowania, wegetarianka z przekonania.

Krem czekoladowo-owocowy z bazylią

Krążki owsiane z żurawiną i miodem

Szarlotka z karmelizowanymi migdałami

Centrum Apiterapii ApiBałt

Centrum Apiterapii ApiBałt

Bałtów 8, 27-423 Bałtów (na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego) Telefon: +48 530-747-744 E-mail: biuro@apibalt.pl

Mini SPA w Bałtowie

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.