Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Ponad milion osób za całkowitym zakazem stosowania pestycydów w Unii Europejskiej 2023

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Unii Europejskiej pestycydy

Do Parlamentu Europejskiego trafiła petycja złożona w ramach społecznej inicjatywy "Ratujmy pszczoły i rolników! W kierunku rolnictwa przyjaznego pszczołom i zdrowego środowiska". Podpisało się pod nią ponad milion osób, które domagają się wprowadzenia całkowitego zakazu stosowania pestycydów na obszarze Wspólnoty. 

Autorzy petycji chcą, by zakaz obowiązywał najpóźniej od 2035 roku. Wcześniej powinno dojść z kolei do redukcji stosowania pestycydów o aż 80%. Celem jest ochrona pszczelej populacji, której szkodzą te środki. Podkreślany jest również negatywny wpływ pestycydów na inne owady, a także zdrowie człowieka. Poza tym, inicjatorom zależy również na wsparciu rolników w procesie agroekologii.

Zakaz ma zostać wprowadzony poprzez zaostrzenie wymogów dotyczących wdrożenia zintegrowanej ochrony w celu zwalczania szkodników upraw zgodnie z wnioskiem dotyczącym zrównoważonego stosowania pestycydów.

Organizacje pozarządowe, które brały udział w zbieraniu podpisów wezmą udział w konsultacjach z Komisją Europejską w celu przedstawienia założeń projektu. Jak informuje Tygodnik Rolniczy, wśród polityków unijnych jak na razie zdania są bardzo podzielone w sprawie wprowadzenia zakazu. Politycy różnych frakcji podkreślając znaczenie działania na rzecz bioróżnorodności nie są zgodni, co do tego, czy spełnienie postulatu zawartego w petycji jest realne.Liczba wyświetleń artykułu: 252

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Konopie indyjskie i ich wpływ na pszczoły

Webinarium Kim & Jim show: I bought bees. Now what? 2016

Royalaktyna a rozwój matki pszczelej

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Zadrzechnia fioletowa (Xylocopa violacea L.) - pszczoła samotnica

Zostań bohaterem pszczół

Chroniąc pszczoły dbasz o siebie

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Zdrowe cukierki z miodem w trzech wersjach

Naleśniki w karmelizowanym sosie pomarańczowym z miodem

Placki z borówkami i miodem z cytryną