Portal Pszczelarski

Ponad milion osób za całkowitym zakazem stosowania pestycydów w Unii Europejskiej 2023

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Unii Europejskiej pestycydy

Do Parlamentu Europejskiego trafiła petycja złożona w ramach społecznej inicjatywy "Ratujmy pszczoły i rolników! W kierunku rolnictwa przyjaznego pszczołom i zdrowego środowiska". Podpisało się pod nią ponad milion osób, które domagają się wprowadzenia całkowitego zakazu stosowania pestycydów na obszarze Wspólnoty. 

Autorzy petycji chcą, by zakaz obowiązywał najpóźniej od 2035 roku. Wcześniej powinno dojść z kolei do redukcji stosowania pestycydów o aż 80%. Celem jest ochrona pszczelej populacji, której szkodzą te środki. Podkreślany jest również negatywny wpływ pestycydów na inne owady, a także zdrowie człowieka. Poza tym, inicjatorom zależy również na wsparciu rolników w procesie agroekologii.

Zakaz ma zostać wprowadzony poprzez zaostrzenie wymogów dotyczących wdrożenia zintegrowanej ochrony w celu zwalczania szkodników upraw zgodnie z wnioskiem dotyczącym zrównoważonego stosowania pestycydów.

Organizacje pozarządowe, które brały udział w zbieraniu podpisów wezmą udział w konsultacjach z Komisją Europejską w celu przedstawienia założeń projektu. Jak informuje Tygodnik Rolniczy, wśród polityków unijnych jak na razie zdania są bardzo podzielone w sprawie wprowadzenia zakazu. Politycy różnych frakcji podkreślając znaczenie działania na rzecz bioróżnorodności nie są zgodni, co do tego, czy spełnienie postulatu zawartego w petycji jest realne.



Liczba wyświetleń artykułu: 498

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Kaczka duszona z miodem w sosie pomarańczowym na czerwonej kapuście

Lekka sałatka z miodowym dressingiem

Sos malinowo-miodowy

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Propolis - produkt pszczeli

Smotrawa okazała - roślina miododajna

Pszczelarz, a kto to taki?