Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Mieszane uprawy pszenicy i bobiku przyciągają więcej pszczół

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Niemczech pożytki pszczele

Naukowcy z Uniwersytetu w Getyndze w Niemczech twierdzą, że mieszane uprawy pszenicy i bobiku przyciągają większą liczbę pszczół zarówno miodnych, jak i dzikich. Dla badaczy było to zaskoczenie, bowiem spodziewali się, że większość owadów wybierze jednolite uprawy.

Zdaniem ekspertów taki wybór pszczół mógł być spowodowany faktem, że widoczność kwiatów na mieszanych uprawach jest większa. Ponadto bobik rosnący wśród pszenicy mógł intensyfikować swoje zasoby, by przyciągnąć więcej zapylaczy w celu zebrania z niego pyłku i nektaru, a nie od "konkurencji". 

Badacze wskazują również, że taka mieszana uprawa zwiększa plony. Korzyści przynosi także dodanie do niej roślin strączkowych, jak fasola czy soczewica. Podniesie to obfitość zbiorów i jednocześnie przyczyni się do przeciwdziałania spadkowi liczebność owadów zapylających. 

Prowadzone wcześniej badania pokazywały, że podobne zjawisko występuje przy różnorodność kwiatów w krajobrazie rolniczym. Najwidoczniej pszczoły, a także inne owady zapylające są bardziej zainteresowane miejscami, gdzie istnieje większy wybór roślin.Liczba wyświetleń artykułu: 893

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Pszczoły robotnice i ich funkcje w rodzinie pszczelej

Rożnik przerośnięty – roślina miododajna

Oliwnik wąskolistny, oliwnik zwyczajny – roślina miododajna

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Miodobranie - krok po kroku

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek