Portal Pszczelarski

Mieszane uprawy pszenicy i bobiku przyciągają więcej pszczół

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Niemczech pożytki pszczele

Naukowcy z Uniwersytetu w Getyndze w Niemczech twierdzą, że mieszane uprawy pszenicy i bobiku przyciągają większą liczbę pszczół zarówno miodnych, jak i dzikich. Dla badaczy było to zaskoczenie, bowiem spodziewali się, że większość owadów wybierze jednolite uprawy.

Zdaniem ekspertów taki wybór pszczół mógł być spowodowany faktem, że widoczność kwiatów na mieszanych uprawach jest większa. Ponadto bobik rosnący wśród pszenicy mógł intensyfikować swoje zasoby, by przyciągnąć więcej zapylaczy w celu zebrania z niego pyłku i nektaru, a nie od "konkurencji". 

Badacze wskazują również, że taka mieszana uprawa zwiększa plony. Korzyści przynosi także dodanie do niej roślin strączkowych, jak fasola czy soczewica. Podniesie to obfitość zbiorów i jednocześnie przyczyni się do przeciwdziałania spadkowi liczebność owadów zapylających. 

Prowadzone wcześniej badania pokazywały, że podobne zjawisko występuje przy różnorodność kwiatów w krajobrazie rolniczym. Najwidoczniej pszczoły, a także inne owady zapylające są bardziej zainteresowane miejscami, gdzie istnieje większy wybór roślin.



Liczba wyświetleń artykułu: 318

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Skład miodu

Właściwości i zastosowanie miodu

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie