Portal Pszczelarski

Mieszane uprawy pszenicy i bobiku przyciągają więcej pszczół

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Niemczech pożytki pszczele

Naukowcy z Uniwersytetu w Getyndze w Niemczech twierdzą, że mieszane uprawy pszenicy i bobiku przyciągają większą liczbę pszczół zarówno miodnych, jak i dzikich. Dla badaczy było to zaskoczenie, bowiem spodziewali się, że większość owadów wybierze jednolite uprawy.

Zdaniem ekspertów taki wybór pszczół mógł być spowodowany faktem, że widoczność kwiatów na mieszanych uprawach jest większa. Ponadto bobik rosnący wśród pszenicy mógł intensyfikować swoje zasoby, by przyciągnąć więcej zapylaczy w celu zebrania z niego pyłku i nektaru, a nie od "konkurencji". 

Badacze wskazują również, że taka mieszana uprawa zwiększa plony. Korzyści przynosi także dodanie do niej roślin strączkowych, jak fasola czy soczewica. Podniesie to obfitość zbiorów i jednocześnie przyczyni się do przeciwdziałania spadkowi liczebność owadów zapylających. 

Prowadzone wcześniej badania pokazywały, że podobne zjawisko występuje przy różnorodność kwiatów w krajobrazie rolniczym. Najwidoczniej pszczoły, a także inne owady zapylające są bardziej zainteresowane miejscami, gdzie istnieje większy wybór roślin.Liczba wyświetleń artykułu: 1365

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Podział miodów pitnych

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Pszczoły olbrzymie i czarny miód leśny

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 2.

Konferencja Współczesne Uwarunkowania Zarządzania Środowiskiem

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

Michał Piątek Dochodowa pasieka - książka dla pszczelarzy

Współdziałanie pszczelarzy w zakresie promocji i sprzedaży

Targi Sadowniczo-Warzywnicze Hort-Technika z panelem pszczelarskim - relacja