Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Jeden z najczęściej stosowanych środków chwastobójczych w Europie większym zagrożeniem dla pszczół niż sądzono

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Irlandii glifosat

Zdaniem naukowców z Uniwersytetu w Dublinie pszczoły mogą być dodatkowo narażone na działanie glifosatu. Jest to jeden z najczęściej stosowanych środków chwastobójczych w Unii Europejskiej. Owady mają z nim kontakt nie tylko na opryskanych uprawach, ale także poprzez zanieczyszczony nektar z dzikich kwiatów rosnących w pobliżu. 

Naukowcy w trakcie badań wykryli, że nektar dzikich kwiatów z okolic upraw, gdzie zastosowano glifosat przekracza dozwolone normy. Jest to bardzo szkodliwe dla pszczół i wpływa także na wytwarzany przez nie miód. Dotychczas wykrywano ten środek w nektarze i pyłku z roślin, które były bezpośrednio nim spryskane. Teraz chodzi o kwiaty jedynie rosnące w pobliżu opryskiwanych pól. 

Glifosat szkodzi układowi trawiennemu pszczół miodnych i trzmieli. W konsekwencji są one osłabione i bardziej podatne na choroby. Pozostałości tego środka wykrywano nawet przeszło tydzień po dokonanym oprysku. Naukowcy zamierzają kontynuować badania, które mają dostarczyć materiału dowodowego w sprawie zakazu wykorzystania glifosatu w Unii Europejskiej.Liczba wyświetleń artykułu: 507

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

IV Konferencja KD Pszczółka - podsumowanie wydarzenia

Współdziałanie pszczelarzy w zakresie promocji i sprzedaży

Targi Sadowniczo-Warzywnicze Hort-Technika z panelem pszczelarskim - relacja

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Pszczoły w szkole w czerwcu

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Szkolny Dzień Pszczoły

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Różano-orkiszowy torcik naleśnikowy z miodem

Żeberka z rabarbarem pięciu smaków i miodem

Kukurydziane bułeczki z miodem

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Miód - produkt pszczeli

Propolis - produkt pszczeli

Pyłek kwiatowy a pyłek pszczeli