Portal Pszczelarski

Słoneczniki mogą chronić pszczoły przed Varroa destructor

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w USA Varroa destructor

W czasopiśmie naukowym Journal of Economic Entomology opublikowano wyniki badań amerykańskich naukowców z Laboratorium Badawczego Pszczół Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych w Beltsville w stanie Maryland. Okazuje się, że słoneczniki mogą pomagać w walce z roztoczem Varroa destructor. Jest on odpowiedzialny za przenoszenie wielu groźnych dla pszczół chorób. 

Badacze po wcześniej przeprowadzonych eksperymentach z trzmielami zdawali sobie sprawę, że pyłek i nektar słonecznika pomaga w redukcji pasożytów. Istotą nowych badań było sprawdzenie, jak roślina ta może oddziaływać na pszczoły. W tym celu pyłek słonecznikowy dostarczano koloniom pszczelim latem, kiedy roztocz Varoa zbiera największe żniwo. Okazało się, że ten zabieg spowodował 2,75-krotny spadek poziomu inwazji pasożyta. 

Ponadto wykazano, że na pszczoły miodne korzystnie wpływa już samo przebywanie w pobliżu pól uprawnych słonecznika. Odnotowywano tu niższy poziom roztoczy nawet wtedy, gdy całkowite pokrycie upraw było niewielkie. Każde podwojenie areału tej rośliny doprowadzało do 28-procentowego zmniejszenia inwazji Varroa.

Badacze próbowali również stwierdzić, czy słonecznik wpływa pozytywnie na walkę z innymi pasożytami lub wirusami. Tego jednak w wypadku pszczół miodnych nie udało się stwierdzić.Liczba wyświetleń artykułu: 1570

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

BeePower! w Polsce i za granicą

Enactus WSZiB i Portal Pszczelarski

BeePower - prelekcja p. Adriana Suszki. Cz. 2.

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

Targi Sadowniczo-Warzywnicze Hort-Technika z panelem pszczelarskim - relacja

III Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia

Skuteczna ochrona roślin bezpieczna dla owadów zapylających

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Propolis - produkt pszczeli

Pszczelarz, a kto to taki?

Pyłek kwiatowy a pyłek pszczeli

Centrum Apiterapii ApiBałt

Centrum Apiterapii ApiBałt

Bałtów 8, 27-423 Bałtów (na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego) Telefon: +48 530-747-744 E-mail: biuro@apibalt.pl

Mini SPA w Bałtowie