Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Słoneczniki mogą chronić pszczoły przed Varroa destructor

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w USA Varroa destructor

W czasopiśmie naukowym Journal of Economic Entomology opublikowano wyniki badań amerykańskich naukowców z Laboratorium Badawczego Pszczół Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych w Beltsville w stanie Maryland. Okazuje się, że słoneczniki mogą pomagać w walce z roztoczem Varroa destructor. Jest on odpowiedzialny za przenoszenie wielu groźnych dla pszczół chorób. 

Badacze po wcześniej przeprowadzonych eksperymentach z trzmielami zdawali sobie sprawę, że pyłek i nektar słonecznika pomaga w redukcji pasożytów. Istotą nowych badań było sprawdzenie, jak roślina ta może oddziaływać na pszczoły. W tym celu pyłek słonecznikowy dostarczano koloniom pszczelim latem, kiedy roztocz Varoa zbiera największe żniwo. Okazało się, że ten zabieg spowodował 2,75-krotny spadek poziomu inwazji pasożyta. 

Ponadto wykazano, że na pszczoły miodne korzystnie wpływa już samo przebywanie w pobliżu pól uprawnych słonecznika. Odnotowywano tu niższy poziom roztoczy nawet wtedy, gdy całkowite pokrycie upraw było niewielkie. Każde podwojenie areału tej rośliny doprowadzało do 28-procentowego zmniejszenia inwazji Varroa.

Badacze próbowali również stwierdzić, czy słonecznik wpływa pozytywnie na walkę z innymi pasożytami lub wirusami. Tego jednak w wypadku pszczół miodnych nie udało się stwierdzić.Liczba wyświetleń artykułu: 3255

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Metody oceny stopnia inwazji Varroa destructor

Oddziaływanie Varroa destructor na rodzinę pszczelą

Pszczoła miodna. Klasyfikacja, występowanie i ewolucja

Ewelina Rękawek

Ewelina Rękawek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga pysznewege.com

Copywriter z zawodu, górołaz i kucharka z zamiłowania, wegetarianka z przekonania.

Jajka w koszulce z kuskusem, pomidorkami i miodem

Gniazdka z ciasta kataifi z miodem

Szpinak z gruszką, pomarańczą i miodem

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Tartaletki na słodko z bananami i czekoladą

Bananowe chipsy z miodem

Wigilijne łazanki na bogato

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.