Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Słoneczniki mogą chronić pszczoły przed Varroa destructor

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w USA Varroa destructor

W czasopiśmie naukowym Journal of Economic Entomology opublikowano wyniki badań amerykańskich naukowców z Laboratorium Badawczego Pszczół Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych w Beltsville w stanie Maryland. Okazuje się, że słoneczniki mogą pomagać w walce z roztoczem Varroa destructor. Jest on odpowiedzialny za przenoszenie wielu groźnych dla pszczół chorób. 

Badacze po wcześniej przeprowadzonych eksperymentach z trzmielami zdawali sobie sprawę, że pyłek i nektar słonecznika pomaga w redukcji pasożytów. Istotą nowych badań było sprawdzenie, jak roślina ta może oddziaływać na pszczoły. W tym celu pyłek słonecznikowy dostarczano koloniom pszczelim latem, kiedy roztocz Varoa zbiera największe żniwo. Okazało się, że ten zabieg spowodował 2,75-krotny spadek poziomu inwazji pasożyta. 

Ponadto wykazano, że na pszczoły miodne korzystnie wpływa już samo przebywanie w pobliżu pól uprawnych słonecznika. Odnotowywano tu niższy poziom roztoczy nawet wtedy, gdy całkowite pokrycie upraw było niewielkie. Każde podwojenie areału tej rośliny doprowadzało do 28-procentowego zmniejszenia inwazji Varroa.

Badacze próbowali również stwierdzić, czy słonecznik wpływa pozytywnie na walkę z innymi pasożytami lub wirusami. Tego jednak w wypadku pszczół miodnych nie udało się stwierdzić.Liczba wyświetleń artykułu: 3470

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Pasieki powyżej 80 rodzin pszczelich - formy opodatkowania

Sprzedaż miodu przez Internet - opodatkowanie

Zasady rozliczania się w ramach projektu WRPP w latach 2016/2019

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

O czym należy pamiętać przy tworzeniu odkładu pszczelego?

Ul Dadanta – podstawowe informacje

Zakup rodzin pszczelich – na co zwrócić uwagę?

Centrum Apiterapii ApiBałt

Centrum Apiterapii ApiBałt

Bałtów 8, 27-423 Bałtów (na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego) Telefon: +48 530-747-744 E-mail: biuro@apibalt.pl

Mini SPA w Bałtowie