Portal Pszczelarski

Miasto ma zły wpływ na pszczoły

pszczelarstwo w Polsce pszczelarstwo miejskie zdrowie pszczół

Naukowcy z zespołu Fizjologii Zwierząt i Ekotoksykologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach twierdzą, że miasto ma bardzo negatywny wpływ na pszczoły. Z powodu toksyn i stresorów ich kondycja jest słaba.

Badacze od 2018 roku analizowali wpływ stresorów miejskich na pszczoły. Zaobserwowano, że pod ich wpływem nastąpił u tych owadów wzrost aktywności enzymów detoksykacyjnych. Jest to reakcja na nadmiar toksyn oraz mobilizację układu odpornościowego. Ponadto odnotowano wzrost syntezy białek Hsp70, który jest wynikiem stresu. 

Naukowcy dostrzegli także, że rodziny pszczele żyjące w miasta są wprawdzie liczniejsze, ale jednocześnie nierzadko są zarażone roztoczem Varroa destructor. To wszystko powoduje, że częściej chorują. Zdaniem badaczy stawia to w wątpliwość sens stawiania pasiek w centrach miast. 

Tymczasem pszczelarstwo miejskie jest coraz bardziej popularne. W obawie o jakość produktów z pasiek położonych w miastach często badano pochodzący stamtąd miód pod kątem skażenia toksynami charakterystycznymi dla środowiska miejskiego. Co do zasady badania te wykazywały wysoką jakość pozyskiwanego miodu. Jednakże do tej pory nie analizowano jak miasto wpływa na kondycję samych pszczół.Liczba wyświetleń artykułu: 200

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Grillowana karkówka miodowa

Kluski leniwe w sosie maślano-miodowym

Sos malinowo-miodowy

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Pszczoły olbrzymie i czarny miód leśny

Biały miód leśny z Mount Oku

VI Interdyscyplinarna Konferencja TYGIEL