Portal Pszczelarski

Miasto ma zły wpływ na pszczoły

pszczelarstwo w Polsce pszczelarstwo miejskie zdrowie pszczół

Naukowcy z zespołu Fizjologii Zwierząt i Ekotoksykologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach twierdzą, że miasto ma bardzo negatywny wpływ na pszczoły. Z powodu toksyn i stresorów ich kondycja jest słaba.

Badacze od 2018 roku analizowali wpływ stresorów miejskich na pszczoły. Zaobserwowano, że pod ich wpływem nastąpił u tych owadów wzrost aktywności enzymów detoksykacyjnych. Jest to reakcja na nadmiar toksyn oraz mobilizację układu odpornościowego. Ponadto odnotowano wzrost syntezy białek Hsp70, który jest wynikiem stresu. 

Naukowcy dostrzegli także, że rodziny pszczele żyjące w miasta są wprawdzie liczniejsze, ale jednocześnie nierzadko są zarażone roztoczem Varroa destructor. To wszystko powoduje, że częściej chorują. Zdaniem badaczy stawia to w wątpliwość sens stawiania pasiek w centrach miast. 

Tymczasem pszczelarstwo miejskie jest coraz bardziej popularne. W obawie o jakość produktów z pasiek położonych w miastach często badano pochodzący stamtąd miód pod kątem skażenia toksynami charakterystycznymi dla środowiska miejskiego. Co do zasady badania te wykazywały wysoką jakość pozyskiwanego miodu. Jednakże do tej pory nie analizowano jak miasto wpływa na kondycję samych pszczół.



Liczba wyświetleń artykułu: 896

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Koktajl pietruszkowy z miodem

Ogórki z miodem

Kurczak teriyaki z miodem

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie

Kuba

Kuba

Autor przepisów i bloga Kuba w kuchni (z małą pomocą Mamy)

Jeden z najmłodszych kucharzy w Polsce. Ma 5 lat. Bardzo lubi pływać, śpiewać, czytać i rysować.

Babeczki orzechowo-bananowe z polewą miodową