Portal Pszczelarski

Powstała pierwsza szczepionka dla pszczół 2023

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w USA lek dla pszczół szczepionka dla pszczół zgnilec amerykański Dalan Animal Health

Departament Rolnictwa Rządu Stanach Zjednoczonych wydał warunkową licencję na produkcję szczepionki dla pszczół miodnych. Ma ona chronić owady przed zgnilcem amerykańskim. 

Licencję otrzymała firma Dalan Animal Health, która ogłosiła, że jej szczepionka to przełom w ochronie pszczół miodnych. Obecnie preparat jest przeznaczony tylko dla pasiek komercyjnych i jest podawanych za pośrednictwem mleczka pszczelego, produkowanego przez pszczoły robotnice. Mleczko stanowi pożywienie królowej i dzięki temu wytworzone ciałka odpornościowe będą dziedziczone, co w naturalny sposób zmniejszy śmiertelność z powodu tej choroby. 

Zgnilec amerykański jest chorobą wywoływaną przez bakterię Paenibacillus larvae. Atakuje on głównie czerwie zmieniając zabarwienie oskórka z perłowobiałego na lekko brązowy, a następnie w miarę postępu choroby na ciemnobrązowy. Obumarły czerw staje się z czasem bezkształtną masą przylegającą do ściany komórki plastra.

Przedstawiciele producentów szczepionki liczą, że uda się stworzyć preparaty również przeciwko innym zakaźnym chorobom pszczół.Liczba wyświetleń artykułu: 1569

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Projekt Bartnik i polskie więziennictwo

Konferencja Współczesne Uwarunkowania Zarządzania Środowiskiem

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 2.

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Podział miodów pitnych

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Oddziaływanie Varroa destructor na rodzinę pszczelą

Charakterystyka rodzaju Varroa i opis gatunku Varroa destructor

Pszczoła miodna. Liczebność roju pszczół, zachowanie i rasy