Portal Pszczelarski

Powstała pierwsza szczepionka dla pszczół 2023

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w USA lek dla pszczół szczepionka dla pszczół zgnilec amerykański Dalan Animal Health

Departament Rolnictwa Rządu Stanach Zjednoczonych wydał warunkową licencję na produkcję szczepionki dla pszczół miodnych. Ma ona chronić owady przed zgnilcem amerykańskim. 

Licencję otrzymała firma Dalan Animal Health, która ogłosiła, że jej szczepionka to przełom w ochronie pszczół miodnych. Obecnie preparat jest przeznaczony tylko dla pasiek komercyjnych i jest podawanych za pośrednictwem mleczka pszczelego, produkowanego przez pszczoły robotnice. Mleczko stanowi pożywienie królowej i dzięki temu wytworzone ciałka odpornościowe będą dziedziczone, co w naturalny sposób zmniejszy śmiertelność z powodu tej choroby. 

Zgnilec amerykański jest chorobą wywoływaną przez bakterię Paenibacillus larvae. Atakuje on głównie czerwie zmieniając zabarwienie oskórka z perłowobiałego na lekko brązowy, a następnie w miarę postępu choroby na ciemnobrązowy. Obumarły czerw staje się z czasem bezkształtną masą przylegającą do ściany komórki plastra.

Przedstawiciele producentów szczepionki liczą, że uda się stworzyć preparaty również przeciwko innym zakaźnym chorobom pszczół.Liczba wyświetleń artykułu: 462

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Royalaktyna a rozwój matki pszczelej

Konopie indyjskie i ich wpływ na pszczoły

Pszczoła na kofeinie i miód kawowy

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę