Portal Pszczelarski

Pszczoły wybudziły się w styczniu 2023

pszczelarstwo w Polsce zimowla Tadeusz Dussa Regionalny Związek Pszczelarzy w Toruniu

Wskutek rekordowo wysokich temperatur odnotowanych w pierwszych dniach 2023 roku pszczoły zaczęły się wybudzać z zimowego snu. Pszczelarze z różnych rejonów Polski informują o rozpoczynanych przez te owady oblotach. 

Według normalnego cyklu rocznego pszczoły powinny zacząć się wybudzać w drugiej połowie lutego. Tymczasem 1 stycznia temperatury sięgały nawet 19 stopni Celsjusza, co spowodowało, że pszczoły "poczuły wiosnę" i wyruszyły z uli na zbieranie pokarmu. Nie jest to pożądana sytuacja. Większość roślin nie jest na to gotowa, a powrotu mroźnej pogody, która była jeszcze w grudniu, pszczoły mogą tego nie przetrwać. 

Tadeusz Dussa, prezes Regionalnego Związku Pszczelarzy w Toruniu w rozmowie z TVP 3 przewiduje, że po tej zimie będą znaczące ubytki w ulach. Wskazał również, że pszczele matki zaczynają składać jaja, co jest dla nich zdecydowanie za wcześnie. Wszystko to powoduje, że pszczoły zużywają więcej pokarmu, którego może im braknąć do wiosny. Nawet przy wsparciu pszczelarzy rodziny pszczele będą osłabione po tej zimie.Liczba wyświetleń artykułu: 1039

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Paliwo do podkurzacza

Odkażanie ramek z woszczyzną kwasem octowym

Marketing pszczelarski - promocja sprzedaży produktów pszczelich

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Tartaletki na słodko z bananami i czekoladą

Bananowe chipsy z miodem

Bigos staropolski na winie z miodem