Portal Pszczelarski

Pszczoły wybudziły się w styczniu 2023

pszczelarstwo w Polsce zimowla Tadeusz Dussa Regionalny Związek Pszczelarzy w Toruniu

Wskutek rekordowo wysokich temperatur odnotowanych w pierwszych dniach 2023 roku pszczoły zaczęły się wybudzać z zimowego snu. Pszczelarze z różnych rejonów Polski informują o rozpoczynanych przez te owady oblotach. 

Według normalnego cyklu rocznego pszczoły powinny zacząć się wybudzać w drugiej połowie lutego. Tymczasem 1 stycznia temperatury sięgały nawet 19 stopni Celsjusza, co spowodowało, że pszczoły "poczuły wiosnę" i wyruszyły z uli na zbieranie pokarmu. Nie jest to pożądana sytuacja. Większość roślin nie jest na to gotowa, a powrotu mroźnej pogody, która była jeszcze w grudniu, pszczoły mogą tego nie przetrwać. 

Tadeusz Dussa, prezes Regionalnego Związku Pszczelarzy w Toruniu w rozmowie z TVP 3 przewiduje, że po tej zimie będą znaczące ubytki w ulach. Wskazał również, że pszczele matki zaczynają składać jaja, co jest dla nich zdecydowanie za wcześnie. Wszystko to powoduje, że pszczoły zużywają więcej pokarmu, którego może im braknąć do wiosny. Nawet przy wsparciu pszczelarzy rodziny pszczele będą osłabione po tej zimie.



Liczba wyświetleń artykułu: 2559

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Biowar 500 - lek na warrozę

Skuteczność kwasu mlekowego w walce z warrozą

Miodarki radialne, diagonalne oraz kasetowe

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Oddziaływanie Varroa destructor na rodzinę pszczelą

Varroa sp. jako immunosupresor chorób wirusowych

Varroa destructor - cykl życiowy i rozwojowy

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich