Portal Pszczelarski

Pszczoły wybudziły się w styczniu 2023

pszczelarstwo w Polsce zimowla Tadeusz Dussa Regionalny Związek Pszczelarzy w Toruniu

Wskutek rekordowo wysokich temperatur odnotowanych w pierwszych dniach 2023 roku pszczoły zaczęły się wybudzać z zimowego snu. Pszczelarze z różnych rejonów Polski informują o rozpoczynanych przez te owady oblotach. 

Według normalnego cyklu rocznego pszczoły powinny zacząć się wybudzać w drugiej połowie lutego. Tymczasem 1 stycznia temperatury sięgały nawet 19 stopni Celsjusza, co spowodowało, że pszczoły "poczuły wiosnę" i wyruszyły z uli na zbieranie pokarmu. Nie jest to pożądana sytuacja. Większość roślin nie jest na to gotowa, a powrotu mroźnej pogody, która była jeszcze w grudniu, pszczoły mogą tego nie przetrwać. 

Tadeusz Dussa, prezes Regionalnego Związku Pszczelarzy w Toruniu w rozmowie z TVP 3 przewiduje, że po tej zimie będą znaczące ubytki w ulach. Wskazał również, że pszczele matki zaczynają składać jaja, co jest dla nich zdecydowanie za wcześnie. Wszystko to powoduje, że pszczoły zużywają więcej pokarmu, którego może im braknąć do wiosny. Nawet przy wsparciu pszczelarzy rodziny pszczele będą osłabione po tej zimie.Liczba wyświetleń artykułu: 3444

Komentarze z forum pszczelarskiego

Kryspin 2024-02-21 18:52:48

Witam .Kiedy czytam takie bzdety że pszczoły zaczęły się wybudzać z zimowego snu, to ogarnia mnie pusty śmiech. Widać te słowa napisał ktoś kto nie ma zielonego pojęcia o pszczołach.

Kryspin 2024-02-24 18:39:32

Witam .Dziś chciałbym poruszyć pewną sprawę. Zauważyłem pewną rzecz. Otóż dużo rodzin pszczelich padło u tych pszczelarzy którzy mieli pola rzepaku tuż za płotem gdzie stała pasieka. Rolnicy dokonywali jesienią dwukrotnych oprysków. Co to za opryski i czym oprysków dokonano, tego nie wiem. Ale właśnie ci pszczelarze mają najwięcej ubytków rodzin pszczelich. Sam mam pasiekę w dwóch miejscach i tam gdzie było blisko rzepaku są ubytki .a tam gdzie odległość jest
duża nie ma ubytków. Morze ktoś ma podobne spostrzeżenia.  Współpracują z portalem:

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Kocimiętka właściwa – roślina miododajna

Linia pszczół Apipol 2

Jakie środki bezpieczeństwa zachować przy stosowaniu kwasu mrówkowego?

Ewelina Rękawek

Ewelina Rękawek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga pysznewege.com

Copywriter z zawodu, górołaz i kucharka z zamiłowania, wegetarianka z przekonania.

Korzenna sałatka z tofu i miodem na jabłkach

Szybki piernik z miodem na święta

Nugat z orzechami, żurawiną i miodem