Portal Pszczelarski

Rekordowe wsparcie dla pszczelarzy w latach 2020-2022

pszczelarstwo w Polsce Krajowy Program Wsparcia Pszczelarstwa

Zastępca dyrektora Departamentu Interwencji Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Monika Koźlakiewicz poinformowała, że w ramach zakończonego "Krajowego Programu Wsparcia Pszczelarstwa w Polsce na lata 2020-2022" do polskich pszczelarzy trafiło 42,3 milionów złotych wsparcia. Jest to największa kwota pomocy w historii tego programu. 

Pieniądze zostały przyznane dla 428 wytypowanych wniosków. Środki zostały przeznaczone na zakup między innymi węzy, sprzętu pszczelarskiego czy leków do zwalczania chorób pszczelich. Z pomocy skorzystało kilkadziesiąt tysięcy pszczelarzy oraz około sto organizacji pszczelarskich. 

Zakończony program był szóstą edycją wsparcia finansowanego po połowie z budżetu państwa i budżetu Unii Europejskiej. Od 2004 roku, przez 17 lat przekazano w sumie na rzecz rynku produktów pszczelich 391 milionów złotych na podstawie 5 700 wniosków. Od stycznia 2023 roku rozpocznie się realizacja kolejnego programu, który został zatwierdzony w sierpniu 2022 roku przez Komisję Europejską w ramach realizacji Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Nowa edycja będzie prowadzona przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.



Liczba wyświetleń artykułu: 457

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 2.

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 1.

Pszczoły olbrzymie i czarny miód leśny

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Pszczoła na kofeinie i miód kawowy

Webinarium Kim & Jim show: I bought bees. Now what? 2016

Konopie indyjskie i ich wpływ na pszczoły