Portal Pszczelarski

Zwiększono dopłaty do każdej rodziny pszczelej w 2023 roku

pszczelarstwo w Polsce Polski Związek Pszczelarski dofinansowanie pasieki

Jak poinformował w niedzielę 18 grudnia 2022 roku minister rolnictwa Henryk Kowalczyk, rząd zwiększy dopłat dla pszczelarzy do utrzymania każdej rodziny pszczelej z 20 na 50 złotych. Jest to 2,5-krotny wzrost. Ponadto zapowiedziano także rozdysponowanie środków na zakup sprzętu pszczelarskiego i leków. 

Zmiany wychodzą naprzeciw oczekiwaniom Polskiego Związku Pszczelarskiego, który od dłuższego czasu zabiegał o podwyższenie dopłat. Zdaniem związkowców inflacja obija się mocno na rynku pszczelarskim. W górę poszły ceny węzy, ramek czy pokarmu dla pszczół. Dodatkowo hodowcy muszą zadbać o kondycję swoich podopiecznych, którzy są narażeni na oddziaływanie środków ochrony roślin czy niekorzystne zjawiska pogodowe. Zakładana podwyżka nie pozwoli pokryć wszystkich potrzeb, ale zdecydowanie poprawi dotychczasową sytuację. 

Polski Związek Pszczelarski wskazał jednakże, że w jego ocenie od 2023 roku nastąpią również niekorzystne zmiany dla większości pszczelarzy. Perspektywa finansowania i warunków korzystania z interwencji sektorowych dla pszczelarstwa wraz z nowym Planem Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolne zakłada trudniejsze do spełnienia wymogi, a ponadto uzyskanie środków nie będzie łatwe dla osób, które nie korzystają na co dzień z Internetu. Jak podkreślono, ponad 60% pszczelarzy to osoby w wieku powyżej 50 roku życia, z czego większość ma więcej niż 65 lat. 

Związek zaznacza także, że większe wsparcie powinny uzyskać gospodarstwa z wieloma pasiekami, lecz mniejszą liczbą rodzin pszczelich, gdyż tam występuje lepsze "napszczelenie". Według danych Unii Europejskiej wartość pacy jednej rodziny pszczelej jest wyceniana na 1200 euro rocznie.Liczba wyświetleń artykułu: 2983

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Paulina Jamrozik

Paulina Jamrozik

Autorka tekstów oraz właścicielka Medis-online.pl

Założycielka Gabinetu Dietetycznego MEDIS. Na co dzień pomaga trwale zmienić nawyki żywieniowe swoim pacjentom. Pokazuje jak pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, poprawić samopoczucie, samoocenę, a przede wszystkim zdrowie.

Domowy sposób na wzmocnienie odporności

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia