Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Zwiększono dopłaty do każdej rodziny pszczelej w 2023 roku

pszczelarstwo w Polsce Polski Związek Pszczelarski dofinansowanie pasieki

Jak poinformował w niedzielę 18 grudnia 2022 roku minister rolnictwa Henryk Kowalczyk, rząd zwiększy dopłat dla pszczelarzy do utrzymania każdej rodziny pszczelej z 20 na 50 złotych. Jest to 2,5-krotny wzrost. Ponadto zapowiedziano także rozdysponowanie środków na zakup sprzętu pszczelarskiego i leków. 

Zmiany wychodzą naprzeciw oczekiwaniom Polskiego Związku Pszczelarskiego, który od dłuższego czasu zabiegał o podwyższenie dopłat. Zdaniem związkowców inflacja obija się mocno na rynku pszczelarskim. W górę poszły ceny węzy, ramek czy pokarmu dla pszczół. Dodatkowo hodowcy muszą zadbać o kondycję swoich podopiecznych, którzy są narażeni na oddziaływanie środków ochrony roślin czy niekorzystne zjawiska pogodowe. Zakładana podwyżka nie pozwoli pokryć wszystkich potrzeb, ale zdecydowanie poprawi dotychczasową sytuację. 

Polski Związek Pszczelarski wskazał jednakże, że w jego ocenie od 2023 roku nastąpią również niekorzystne zmiany dla większości pszczelarzy. Perspektywa finansowania i warunków korzystania z interwencji sektorowych dla pszczelarstwa wraz z nowym Planem Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolne zakłada trudniejsze do spełnienia wymogi, a ponadto uzyskanie środków nie będzie łatwe dla osób, które nie korzystają na co dzień z Internetu. Jak podkreślono, ponad 60% pszczelarzy to osoby w wieku powyżej 50 roku życia, z czego większość ma więcej niż 65 lat. 

Związek zaznacza także, że większe wsparcie powinny uzyskać gospodarstwa z wieloma pasiekami, lecz mniejszą liczbą rodzin pszczelich, gdyż tam występuje lepsze "napszczelenie". Według danych Unii Europejskiej wartość pacy jednej rodziny pszczelej jest wyceniana na 1200 euro rocznie.Liczba wyświetleń artykułu: 11942

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

Targi Sadowniczo-Warzywnicze Hort-Technika z panelem pszczelarskim - relacja

I Konferencja Pszczelarskiego Klubu Dyskusyjnego Pszczółka między Łodzią a Warszawą - przebieg spotkania

Współdziałanie pszczelarzy w zakresie promocji i sprzedaży

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę