Portal Pszczelarski

Zwiększono dopłaty do każdej rodziny pszczelej w 2023 roku

pszczelarstwo w Polsce Polski Związek Pszczelarski dofinansowanie pasieki

Jak poinformował w niedzielę 18 grudnia 2022 roku minister rolnictwa Henryk Kowalczyk, rząd zwiększy dopłat dla pszczelarzy do utrzymania każdej rodziny pszczelej z 20 na 50 złotych. Jest to 2,5-krotny wzrost. Ponadto zapowiedziano także rozdysponowanie środków na zakup sprzętu pszczelarskiego i leków. 

Zmiany wychodzą naprzeciw oczekiwaniom Polskiego Związku Pszczelarskiego, który od dłuższego czasu zabiegał o podwyższenie dopłat. Zdaniem związkowców inflacja obija się mocno na rynku pszczelarskim. W górę poszły ceny węzy, ramek czy pokarmu dla pszczół. Dodatkowo hodowcy muszą zadbać o kondycję swoich podopiecznych, którzy są narażeni na oddziaływanie środków ochrony roślin czy niekorzystne zjawiska pogodowe. Zakładana podwyżka nie pozwoli pokryć wszystkich potrzeb, ale zdecydowanie poprawi dotychczasową sytuację. 

Polski Związek Pszczelarski wskazał jednakże, że w jego ocenie od 2023 roku nastąpią również niekorzystne zmiany dla większości pszczelarzy. Perspektywa finansowania i warunków korzystania z interwencji sektorowych dla pszczelarstwa wraz z nowym Planem Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolne zakłada trudniejsze do spełnienia wymogi, a ponadto uzyskanie środków nie będzie łatwe dla osób, które nie korzystają na co dzień z Internetu. Jak podkreślono, ponad 60% pszczelarzy to osoby w wieku powyżej 50 roku życia, z czego większość ma więcej niż 65 lat. 

Związek zaznacza także, że większe wsparcie powinny uzyskać gospodarstwa z wieloma pasiekami, lecz mniejszą liczbą rodzin pszczelich, gdyż tam występuje lepsze "napszczelenie". Według danych Unii Europejskiej wartość pacy jednej rodziny pszczelej jest wyceniana na 1200 euro rocznie.



Liczba wyświetleń artykułu: 12538

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Wiosenna sałata ze szpinakiem i winegretem czosnkowo-miodowym

Skrzydełka z miodem i chili

Zielona sałata z dressingiem miodowo-musztardowym

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Biały miód leśny z Mount Oku

Projekt Bartnik i polskie więziennictwo

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 1.

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Pełnoziarniste placki z gruszką i miodem z pyłkiem pszczelim

Omlet z ananasem, czekoladą i miodem

Puszysty omlet z bananami

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Pierniczki świąteczne z miodem

Żurawina z miodem i wanilią

Miodowe ciasto z sezamową bezą