Portal Pszczelarski

Pszczoły zbadały jakość powietrza w Pile 2022

pszczelarstwo w Polsce pszczelarstwo wielkopolskie pszczelarstwo miejskie pasieka miejska

Z pomocą pszczół z miejskich pasiek w Pile przebadano stan miejscowego powietrza i roślin. Wyniki okazały się bardzo dobre. 

Piła jest pierwszym polskim miastem, w którym wykorzystano pszczoły do takich badań. Z pasiek na dachu Regionalnego Centrum Kultury oraz w ogrodzie Nadnoteckiego Instytutu Uniwersytetu Adama Mickiewicza pobrano próbki pyłku zebranego przez pszczoły. Materiał badawczy przesłano do belgijskiego laboratorium. Okazało się, że tutejsze powietrze niemal wolne jest od rtęci, a stężenie żelaza jest niższe niż średnia w krajach europejskich. W przypadku pyłków odnotowano siedem rodzajów pestycydów, czyli aż o 33 mniej niż standardowo. Poza pestycydami odnaleziono także niewielkie stężenie środków przeciwko komarom. 

Uzyskane wyniki mają pomóc władzom miasta w dalszym wsparciu rozwoju lokalnej bioróżnorodności. Piła już teraz szczyci się licznymi terenami zielonymi. Mimo to zapowiadane jest tworzenie łąk kwietnych i sadzenie roślin miododajnych. Badania pyłków z pilskich pasiek w belgijskim laboratorium zostały sfinansowane przez Bank BNP Parisbas.



Liczba wyświetleń artykułu: 261

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Podział miodów pitnych

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Bananowe chipsy z miodem

Wigilijne łazanki na bogato

Bigos staropolski na winie z miodem

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele