Portal Pszczelarski

Pszczoły zbadały jakość powietrza w Pile 2022

pszczelarstwo w Polsce pszczelarstwo wielkopolskie pszczelarstwo miejskie pasieka miejska

Z pomocą pszczół z miejskich pasiek w Pile przebadano stan miejscowego powietrza i roślin. Wyniki okazały się bardzo dobre. 

Piła jest pierwszym polskim miastem, w którym wykorzystano pszczoły do takich badań. Z pasiek na dachu Regionalnego Centrum Kultury oraz w ogrodzie Nadnoteckiego Instytutu Uniwersytetu Adama Mickiewicza pobrano próbki pyłku zebranego przez pszczoły. Materiał badawczy przesłano do belgijskiego laboratorium. Okazało się, że tutejsze powietrze niemal wolne jest od rtęci, a stężenie żelaza jest niższe niż średnia w krajach europejskich. W przypadku pyłków odnotowano siedem rodzajów pestycydów, czyli aż o 33 mniej niż standardowo. Poza pestycydami odnaleziono także niewielkie stężenie środków przeciwko komarom. 

Uzyskane wyniki mają pomóc władzom miasta w dalszym wsparciu rozwoju lokalnej bioróżnorodności. Piła już teraz szczyci się licznymi terenami zielonymi. Mimo to zapowiadane jest tworzenie łąk kwietnych i sadzenie roślin miododajnych. Badania pyłków z pilskich pasiek w belgijskim laboratorium zostały sfinansowane przez Bank BNP Parisbas.Liczba wyświetleń artykułu: 315

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Monika Wolańska

Monika Wolańska

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Słodkie Słone

Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa a z zamiłowania „kucharą” - tak określają mnie znajomi. Pasji mam całe mnóstwo! Dobra kuchnia, fotografia, piękne wnętrza i miejsca, podróże…

Ogórki z miodem

Pierniczki na miodzie

Kurczak z sosem sojowym i miodem

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Podział miodów pitnych

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Paulina Jamrozik

Paulina Jamrozik

Autorka tekstów oraz właścicielka Medis-online.pl

Założycielka Gabinetu Dietetycznego MEDIS. Na co dzień pomaga trwale zmienić nawyki żywieniowe swoim pacjentom. Pokazuje jak pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, poprawić samopoczucie, samoocenę, a przede wszystkim zdrowie.

Domowy sposób na wzmocnienie odporności