Portal Pszczelarski

Mieszkaniec RPA śmiertelnie pożądlony przez pszczoły. Myślał, że są to jego przodkowie

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Afryce pszczelarstwo w RPA

58-letni obywatel Republik Południowej Afryki Nkosentsha Njimbana został wielokrotnie, śmiertelnie pożądlony przez pszczoły. Mężczyzna przeprowadzał tradycyjną ceremonię, która opiera się na założeniu, że owady są zmarłymi przodkami. 

Do zdarzenia doszło w miejscowości Qonce, gdzie w pobliżu domu poszkodowanego pojawiły się pszczoły. W tym regionie owady te są traktowane jako goście, gdyż zgodnie z wierzeniami mogą to być przodkowie właścicieli domu. Często po pojawieniu się roju ludzie dają im specjalne domowe piwo umqombothi, które warzy się przez cztery dni. Przybycie pszczół może jednak również oznaczać gniew zmarłych. Mężczyzna chciał się dowiedzieć o co chodzi, więc skonsultował się z sangomą - uzdrowicielem ludu Zulu. Ten poradził mu wykonanie wśród pszczół specjalnej ceremonii, która polega na rozpraszaniu owadów. Ich reakcja miała pomóc w zinterpretowaniu wiadomości. 

Wśród proponowanych przez uzdrowicieli metod postępowania w takiej sytuacji jest pójście do roju pszczół ze szklanką napoju gazowanego, cukrem na talerzu lub szklanką alkoholu, które stawia się przed pszczołami. Po tej ceremonii owady miały spokojnie odlecieć. W przypadku zmarłego mężczyzny pszczoły zareagowały gwałtownym atakiem. Rodzina Njimbana w rozmowie z mediami stwierdziła, że nie rozumie, dlaczego zareagowały w ten sposób. Miejscowa gmina wezwała mieszkańców do powiadamiania służb w celu usuwania pojawiających się rojów.



Liczba wyświetleń artykułu: 439

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Praca na etat a pasieka do 80 pni

Pszczelarz a faktura VAT RR

Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich 2016/2019 - terminarz, wymagania, kosztorys

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Miodobranie - krok po kroku

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Pyłek kwiatowy a pyłek pszczeli

Miód - produkt pszczeli

Pszczelarz, a kto to taki?