Portal Pszczelarski

Naukowcy z Politechniki Białostockiej opatentowali lek na zgnilca amerykańskiego 2022

pszczelarstwo w Polsce zgnilec amerykański lek dla pszczół złotoporek niemiły

Po dwóch latach zabiegów i prac naukowcy z Politechniki Białostockiej otrzymali patent na leczniczą kompozycję stosowaną w walce ze zgnilcem złośliwym. Z jej pomocą będzie możliwe uratowanie zakażonych larw pszczelich. 

Do stworzenia leczniczej kompozycji badacze wykorzystali występujący w Puszczy Białowieskiej grzyb – złotoporek niemiły. Należy on w Polsce do grzybów zagrożonych. Naukowcy podjęli się jego hodowli w warunkach laboratoryjnych. Ekstrakt stanowi wyciąg z owocników złotoporka niemiłego. Zdaniem polskich wynalazców jego skuteczność w przypadku tej choroby jest porównywalna z antybiotykami i polisulfamidami. Co ciekawe, eksperci nie odnaleźli w grzybie dotychczas znanych substancji antybiotycznych, stąd dalszych badań wymaga określenie jaki jest mechanizm oddziaływania grzyba na bakterie.

Kompozycja lecznicza umożliwi walkę ze zgnilcem złośliwym. Wywołuje go bakteria Gram-dodatnie Paenibacillus larvae, która atakuje, a następnie uśmierca larwy i poczwarki pszczół. Dotychczas nie było oficjalnych leków, które pozwalałyby pokonać tę chorobę. Często występującą praktyką było usuwanie zakażonych czerwi. Stosowanie antybiotyków i polisulfamidów jest z kolei szkodliwe, gdyż substancje te przenikały do miodu. Stworzony ekstrakt ze złotoporka niemiłego uodpornia larwy na groźną bakterię. Będzie go można używać zarówno do profilaktyki, jak i leczenia zarażonych osobników.Liczba wyświetleń artykułu: 1414

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Serniczki z malinami i miodem

Placki z borówkami i miodem z cytryną

Marchewkowe naleśniki z miodem