Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Naukowcy z Politechniki Białostockiej opatentowali lek na zgnilca amerykańskiego 2022

pszczelarstwo w Polsce zgnilec amerykański lek dla pszczół złotoporek niemiły

Po dwóch latach zabiegów i prac naukowcy z Politechniki Białostockiej otrzymali patent na leczniczą kompozycję stosowaną w walce ze zgnilcem złośliwym. Z jej pomocą będzie możliwe uratowanie zakażonych larw pszczelich. 

Do stworzenia leczniczej kompozycji badacze wykorzystali występujący w Puszczy Białowieskiej grzyb – złotoporek niemiły. Należy on w Polsce do grzybów zagrożonych. Naukowcy podjęli się jego hodowli w warunkach laboratoryjnych. Ekstrakt stanowi wyciąg z owocników złotoporka niemiłego. Zdaniem polskich wynalazców jego skuteczność w przypadku tej choroby jest porównywalna z antybiotykami i polisulfamidami. Co ciekawe, eksperci nie odnaleźli w grzybie dotychczas znanych substancji antybiotycznych, stąd dalszych badań wymaga określenie jaki jest mechanizm oddziaływania grzyba na bakterie.

Kompozycja lecznicza umożliwi walkę ze zgnilcem złośliwym. Wywołuje go bakteria Gram-dodatnie Paenibacillus larvae, która atakuje, a następnie uśmierca larwy i poczwarki pszczół. Dotychczas nie było oficjalnych leków, które pozwalałyby pokonać tę chorobę. Często występującą praktyką było usuwanie zakażonych czerwi. Stosowanie antybiotyków i polisulfamidów jest z kolei szkodliwe, gdyż substancje te przenikały do miodu. Stworzony ekstrakt ze złotoporka niemiłego uodpornia larwy na groźną bakterię. Będzie go można używać zarówno do profilaktyki, jak i leczenia zarażonych osobników.Liczba wyświetleń artykułu: 2525

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.