Naukowcy z Politechniki Białostockiej opatentowali lek na zgnilca amerykańskiego 2022
Po dwóch latach zabiegów i prac naukowcy z Politechniki Białostockiej otrzymali patent na leczniczą kompozycję stosowaną w walce ze zgnilcem złośliwym. Z jej pomocą będzie możliwe uratowanie zakażonych larw pszczelich.
Do stworzenia leczniczej kompozycji badacze wykorzystali występujący w Puszczy Białowieskiej grzyb – złotoporek niemiły. Należy on w Polsce do grzybów zagrożonych. Naukowcy podjęli się jego hodowli w warunkach laboratoryjnych. Ekstrakt stanowi wyciąg z owocników złotoporka niemiłego. Zdaniem polskich wynalazców jego skuteczność w przypadku tej choroby jest porównywalna z antybiotykami i polisulfamidami. Co ciekawe, eksperci nie odnaleźli w grzybie dotychczas znanych substancji antybiotycznych, stąd dalszych badań wymaga określenie jaki jest mechanizm oddziaływania grzyba na bakterie.
Kompozycja lecznicza umożliwi walkę ze zgnilcem złośliwym. Wywołuje go bakteria Gram-dodatnie Paenibacillus larvae, która atakuje, a następnie uśmierca larwy i poczwarki pszczół. Dotychczas nie było oficjalnych leków, które pozwalałyby pokonać tę chorobę. Często występującą praktyką było usuwanie zakażonych czerwi. Stosowanie antybiotyków i polisulfamidów jest z kolei szkodliwe, gdyż substancje te przenikały do miodu. Stworzony ekstrakt ze złotoporka niemiłego uodpornia larwy na groźną bakterię. Będzie go można używać zarówno do profilaktyki, jak i leczenia zarażonych osobników.
Liczba wyświetleń artykułu: 3399
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!