Przyczyny spadku populacji pszczół w USA w latach 2015-2021
Na łamach czasopisma "Nature" amerykańscy naukowcy z Auburn University opublikowali wyniki swoich badań nad pszczelą populacją przeprowadzone w latach 2015-2021. Wynika z nich, że tylko między 2019 a 2020 liczba pszczół w Stanach Zjednoczonych zmniejszyła się o aż 43%. Badacze próbowali wskazać przyczyny tego zjawiska.
Naukowcy wychwycili trzy główne powody negatywnego trendu. Pierwszą jest szybkie rozprzestrzenianie się pasożyta Varroa destructor, czyli dręcza pszczelego. Rozwija się on wewnątrz komórek pszczół miodnych, w których niszczy ciało tłuszczowe ofiary, zmniejsza odporność i infekuje wirusami, z których część może doprowadzić do paraliżu i natychmiastowej śmierci owada. Inne powodują przykładowo zmianę zapachu, przez co pszczoła nie rozpoznana przez pozostałe osobniki nie jest w stanie dostać się do ula.
Badacze wskazują również, że używanie niektórych rodzajów pestycydów, chodzi tu głównie o insektycydy neonikotynoidowe, jak i fungicydy hamujące ergosterol, może wywołać groźne dla pszczół choroby czy doprowadzić do rozwoju dręcza pszczelego.
Kolejnym zagrożeniem dla pszczół są anomalie pogodowe. Przeplatanie się w okresie zimy dni z potężny mrozem i wiosennymi temperaturami zaburza pszczeli cykl życia. Owady w czasie odwilży przebudzają się po zimowaniu, ale chwile potem są narażone wychłodzenie. Drugim nie mniej groźnym zjawiskiem jest susza, gdy brakuje nektaru i pyłku, co oznacza dla pszczół brak pokarmu i w konsekwencji głodowanie.
Liczba wyświetleń artykułu: 680
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!