Zdrowy jak Romiód! Przebadano miód z uli z recyklingu 2022
W sierpniu 2021 r., na terenie Starej Kopalni w Wałbrzychu stanęło 6 uli z recyklingu. Pszczoły krainki pod opieką Kacpra Dratwy - zawodowego pszczelarza, "śpiewajaco" zdały egzamin na miejski miód. Jak smakuje? Czy spełnia odpowiednie normy? Czas poznać wyniniki badań. W końcu nadchodząca zima to najlepszy czas na delektowanie się miodem.
Pszczoły w mieście?
"Wydawać by się mogło, że przestrzeń miejska nie jest dobrym miejscem dla pasieki. Ale to tylko pozory. Gęsta zabudowa miejska, rozwinięta infrastruktura, przemysł i wzmożony ruch wcale nie przeszkadzają pszczołom. Owady zapylające mogą korzystać z bogactwa roślin w parkach miejskich, ogródkach działkowych, a także z tych na przydomowych balkonach, tarasach itp. Miasto ma również tą przewagę nad terenami wiejskimi, że nie stosuje się tutaj środków chemicznej ochrony roślin. Zapewniam, że miód miejski jest zdrowy i smaczny" - mówi Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko. By to stwierdzenie nie pozostało jedynie obietnicą, wałbrzyski miód trafił do Instytutu Pszczelnictwa w Puławach. Ponad 378 ziaren pyłku m.in. z wierzby, klonu, taksony śliwy, maliny, z największą przewagą kapustowatych (68%) to wynik analizy pyłkowej Romiodu, co wskazuje, że jest to miód wielokwiatowy. Analiza jest kolejnym potwierdzeniem licznych badań na temat miodu miejskiego, który wyróżnia się bogactwem pyłków, co z kolei potwierdza tezę o większej bioróżnorodności roślin w środowisku miejskim.
Ule z bębnów od pralek?
Ule z recyklingu to integralny element projektu Elektryczne Śmieci, do którego Wałbrzych przystąpił w listopadzie 2020 roku. "Mieszkańcy Wałbrzycha korzystają z 16 czerwonych pojemników na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, a także z odbiorów domowych, dlatego w podziękowaniu dla mieszkańców powstała ta niezwykła pasieka. Ule wykonane m.in. z bębnów od pralek, pokazują olbrzymi potencjał jaki niosą za sobą elektrośmieci. Prawidłowe postępowanie z elektrycznymi śmieciami, pozwala nam odzyskać cenne surowce i materiały, a z części z nich tworzyć domy dla pszczół, w których pszczoły krainki czują sią nadspodziewanie dobrze" – mówi Gabriela Leszczyńska z AURAEKO, Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A.
Ule z recyklingu to element ogólnopolskiego projektu Elektryczne Śmieci realizowanego wspólnie przez Miasto Wałbrzych, MB Recycling, Fundację Odzyskaj Środowisko, organizację odzysku AURAEKO.
Liczba wyświetleń artykułu: 1413
Komentarze z forum pszczelarskiego
onubiked 2022-12-08 13:37:46
.
.
.