Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Zdrowy jak Romiód! Przebadano miód z uli z recyklingu 2022

Informacja prasowa z dnia 07.12.2022 od Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko

pszczelarstwo dolnośląskie ule z recyklingu ule z pralek Kacper Dratwa miód miejski Romiód Elektryczne Śmieci Fundacja Odzyskaj Środowisko

W sierpniu 2021 r., na terenie Starej Kopalni w Wałbrzychu stanęło 6 uli z recyklingu. Pszczoły krainki pod opieką Kacpra Dratwy - zawodowego pszczelarza, "śpiewajaco" zdały egzamin na miejski miód. Jak smakuje? Czy spełnia odpowiednie normy? Czas poznać wyniniki badań. W końcu nadchodząca zima to najlepszy czas na delektowanie się miodem. 

Pszczoły w mieście?

"Wydawać by się mogło, że przestrzeń miejska nie jest dobrym miejscem dla pasieki. Ale to tylko pozory. Gęsta zabudowa miejska, rozwinięta infrastruktura, przemysł i wzmożony ruch wcale nie przeszkadzają pszczołom. Owady zapylające mogą korzystać z bogactwa roślin w parkach miejskich, ogródkach działkowych, a także z tych na przydomowych balkonach, tarasach itp. Miasto ma również tą przewagę nad terenami wiejskimi, że nie stosuje się tutaj środków chemicznej ochrony roślin. Zapewniam, że miód miejski jest zdrowy i smaczny" - mówi Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko. By to stwierdzenie nie pozostało jedynie obietnicą, wałbrzyski miód trafił do Instytutu Pszczelnictwa w Puławach. Ponad 378 ziaren pyłku m.in. z wierzby, klonu, taksony śliwy, maliny, z największą przewagą kapustowatych (68%) to wynik analizy pyłkowej Romiodu, co wskazuje, że jest to miód wielokwiatowy. Analiza jest kolejnym potwierdzeniem licznych badań na temat miodu miejskiego, który wyróżnia się bogactwem pyłków, co z kolei potwierdza tezę o większej bioróżnorodności roślin w środowisku miejskim. 

romiód z kopalni w wałbrzychu

Ule z bębnów od pralek?

Ule z recyklingu to integralny element projektu Elektryczne Śmieci, do którego Wałbrzych przystąpił w listopadzie 2020 roku. "Mieszkańcy Wałbrzycha korzystają z 16 czerwonych pojemników na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, a także z odbiorów domowych, dlatego w podziękowaniu dla mieszkańców powstała ta niezwykła pasieka. Ule wykonane m.in. z bębnów od pralek, pokazują olbrzymi potencjał jaki niosą za sobą elektrośmieci. Prawidłowe postępowanie z elektrycznymi śmieciami, pozwala nam odzyskać cenne surowce i materiały, a z części z nich tworzyć domy dla pszczół, w których pszczoły krainki czują sią nadspodziewanie dobrze" – mówi Gabriela Leszczyńska z AURAEKO, Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A. 

pszczoły krainka z wałbrzycha

Ule z recyklingu to element ogólnopolskiego projektu Elektryczne Śmieci realizowanego wspólnie przez Miasto Wałbrzych, MB Recycling, Fundację Odzyskaj Środowisko, organizację odzysku AURAEKO.Liczba wyświetleń artykułu: 1175

Komentarze z forum pszczelarskiego

onubiked 2022-12-08 13:37:46

.
.
.
.  Współpracują z portalem:

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

III Konferencja Klubu Dyskusyjnego Pszczółka

Łyżeczka miodu a łyżeczka cukru

Kradzież 14 uli w zielonogórskim 2018

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Filet limonkowo-miodowy z ziołami

Letnia sałatka z szynką, melonem i miodem

Wieprzowe polędwiczki miodowo-musztardowe

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Pszczelarz, a kto to taki?

Pyłek kwiatowy a pyłek pszczeli

Miód - produkt pszczeli