Portal Pszczelarski

Intensywne działania dla pszczół realizowane przez LGD Dunajec-Biała 2022

pszczelarstwo małopolskie Lokalna Grupa Działania Dunajec-Biała pasieka społeczna nasadzenia roślin miododajnych

Lokalna Grupa Działania Dunajec-Biała ma za sobą kolejny intensywny rok w działaniach na rzecz pszczół i dziko żyjących zapylaczy. Dzięki licznym inicjatywom, mieszkańcy regionu tarnowskiego, ale i nie tylko, w atrakcyjny sposób poszerzają swoją wiedzę na temat tego, jak bardzo istotną rolę odgrywają te pożyteczne i pracowite owady. 

Wystarczy wspomnieć, że około 70% gatunków roślin zależy od pracy pszczół i innych zapylaczy. Wartość pracy pszczół w Polsce jest szacowana na ponad 4 mld zł! Wielu owoców i warzyw nie byłoby na naszych stołach, natomiast liczne uprawy byłyby znacznie skromniejsze. Do tego nie zapominajmy o produktach pszczelich, jak miód, pyłek pszczeli, pierzga czy propolis. Produkty pszczele są cenione w kulinariach, a także wykorzystywane w apiterapii, dzięki rozlicznym walorom prozdrowotnym. Nie zapominajmy też o walorach estetycznych i dekoracyjnych, jakie wyróżniają świece wykonane z wosku pszczelego. 

Niestety na pszczoły i inne zapylacze czyha wiele zagrożeń, które często wynikają z działalności człowieka. Są to np. monokulturowość upraw, co przekłada się na brak zróżnicowanego pokarmu dla pożytecznych owadów. Następny problem stanowi stosowanie niebezpiecznych, chemicznych środków ochrony upraw. Straty powstałe w wyniku zatrucia pszczół są liczone w dziesiątkach mln zł. 

Dlatego Lokalna Grupa Działania Dunajec-Biała od kilku lat mocno angażuje się w to, aby chronić owady i edukować społeczeństwo. Jednym z pomysłów było utworzenie, a następnie rozwój tzw. pasieki społecznej. Obecnie przy obiekcie Centrum Produktu Lokalnego w Rzuchowej (pow. tarnowski) funkcjonuje już 7 uli z rodzinami pszczelimi. 

Pasieka społeczna wg. pomysłu naszej LGD nie tylko wspiera pszczoły, zwraca uwagę na problem zapylaczy związany z działalnością człowieka, tworzy przestrzeń do zajęć dla dzieci i młodzieży szkolnej, ale również stanowi "akademię" wiedzy dla wszystkich, którzy chcą się nauczyć pszczelarstwa czy miejsce gdzie np. osoby mieszkające w bloku mogą postawić swój ul i się nim opiekować w wolnym czasie – podkreśla Jan Czaja z LGD Dunajec Biała. 

świeca z wosku pszczelego lgd dunajec-biała 2022

Oczywiście na tym nie koniec. W tym roku LGD Dunajec-Biała m. in. dwukrotnie zorganizowała warsztaty z udziałem dzieci i młodzieży. Spotkania poprowadziła Iwona Wantuch z Pszczelej Kuźni ze Zborowic (gm. Ciężkowice, pow. tarnowski). Pani Iwona w przystępny sposób, łącząc teorię z praktyką wprowadziła młodych ludzi w pszczelą tematyką. – Przybliżamy uczestnikom niezwykły świat pszczół, rozwijamy ciekawość, spostrzegawczość i umiejętność obserwowania. Zwracamy szczególną uwagę na rolę owadów zapylających dla całego ekosystemu i uwrażliwiamy na ciężką pracę pszczelarza – tłumaczy właścicielka gospodarstwa pasiecznego.

mali pszczelarze warsztaty lgd dunajec-biała 2022

Kontynuacji doczekała się inicjatywa tworzenia kieszonkowych ogrodów miododajnych. Tym razem kilkaset drzew, krzewów i roślin miododajnych nasadzono w niezwykle atrakcyjnej lokalizacji, bo przy wieży widokowej w Dąbrówce Szczepanowskiej, co będzie też dobrą lekcją ze świata pszczół dla licznych turystów.

warsztaty pszczelarskie dla dzieci lgd dunajec-biała 2022Liczba wyświetleń artykułu: 598

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Zostań bohaterem pszczół

Pszczoły i pszczelarstwo trzech kontynentów - zaproszenie na wykład

Zadrzechnia fioletowa (Xylocopa violacea L.) - pszczoła samotnica

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Zabezpieczenie pszczoły murarki (Osmia rufa L.) przed zimą

Rola murarki ogrodowej w uprawach sadowniczych

Ciasto czekoladowe z miodem – komentarz do przepisu