Portal Pszczelarski

Pasieka ze śmieci stanęła w Poznaniu 2022

pszczelarstwo wielkopolskie ule z recyklingu pszczelarstwo miejskie pasieka miejska

Zakład Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu wpadł na niecodzienny pomysł. Razem z Fundacją Odzyskać Środowisko i firmą MB Recycling postawił przy ulicy Wrzesińskiej 12 w Poznaniu ule zbudowane z elektrośmieci. 

Do budowy pasieki wykorzystano między innymi bębny pralek składowane na pobliski Gratowisku Wschód. Inicjatywa prócz wsparcia pszczelej populacji ma także uświadomić miejscową społeczność o możliwościach recyklingowych odpadów urządzeń elektrycznych. Obydwa cele są bardzo ważne dla środowiska. Pszczoły i ich praca jako zapylaczy jest podstawą bioróżnorodności, a dzięki recyklingowi starego sprzętu możliwe jest oszczędzenie między innymi zużycia gazów cieplarnianych i zmniejszenie wydobycia metali rzadkich.

Nie jest to pierwsza pasieka z elektrośmieci w Polsce. Podobne ule stoją już między innymi w Tychach, Radomiu i Zamościu. W poznańskiej pasiece stoją jak na razie trzy ule, w których mieszkają już rodziny pszczele. Zakład Zagospodarowania Odpadów planuje pierwsze miodobranie w tym miejscu w sezonie 2023 roku.Liczba wyświetleń artykułu: 375

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

IV Konferencja KD Pszczółka - podsumowanie wydarzenia

Skuteczna ochrona roślin bezpieczna dla owadów zapylających

Targi Sadowniczo-Warzywnicze Hort-Technika z panelem pszczelarskim - relacja

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

XXXI Ogólnopolskie Dni Pszczelarza w Bełchatowie

Bee albo nie być... Pszczoła to wyjątek

Garden Expo 2019 w Jasionce

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Ogórki z miodem

Domowa musztarda z miodem

Chleb na owsiance z miodem

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Kontrola jakości miodu

Skład miodu

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu