Portal Pszczelarski

Pasieka ze śmieci stanęła w Poznaniu 2022

pszczelarstwo wielkopolskie ule z recyklingu pszczelarstwo miejskie pasieka miejska

Zakład Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu wpadł na niecodzienny pomysł. Razem z Fundacją Odzyskać Środowisko i firmą MB Recycling postawił przy ulicy Wrzesińskiej 12 w Poznaniu ule zbudowane z elektrośmieci. 

Do budowy pasieki wykorzystano między innymi bębny pralek składowane na pobliski Gratowisku Wschód. Inicjatywa prócz wsparcia pszczelej populacji ma także uświadomić miejscową społeczność o możliwościach recyklingowych odpadów urządzeń elektrycznych. Obydwa cele są bardzo ważne dla środowiska. Pszczoły i ich praca jako zapylaczy jest podstawą bioróżnorodności, a dzięki recyklingowi starego sprzętu możliwe jest oszczędzenie między innymi zużycia gazów cieplarnianych i zmniejszenie wydobycia metali rzadkich.

Nie jest to pierwsza pasieka z elektrośmieci w Polsce. Podobne ule stoją już między innymi w Tychach, Radomiu i Zamościu. W poznańskiej pasiece stoją jak na razie trzy ule, w których mieszkają już rodziny pszczele. Zakład Zagospodarowania Odpadów planuje pierwsze miodobranie w tym miejscu w sezonie 2023 roku.Liczba wyświetleń artykułu: 162

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Monika Wolańska

Monika Wolańska

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Słodkie Słone

Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa a z zamiłowania „kucharą” - tak określają mnie znajomi. Pasji mam całe mnóstwo! Dobra kuchnia, fotografia, piękne wnętrza i miejsca, podróże…

Pierniczki na miodzie

Kurczak z sosem sojowym i miodem

Sałata z grejpfrutem, serem pleśniowym i sosem winegret z miodem

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

II Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia

Współdziałanie pszczelarzy w zakresie promocji i sprzedaży

I Konferencja Pszczelarskiego Klubu Dyskusyjnego Pszczółka między Łodzią a Warszawą - przebieg spotkania