Portal Pszczelarski

Pasieka ze śmieci stanęła w Poznaniu 2022

pszczelarstwo wielkopolskie ule z recyklingu pszczelarstwo miejskie pasieka miejska

Zakład Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu wpadł na niecodzienny pomysł. Razem z Fundacją Odzyskać Środowisko i firmą MB Recycling postawił przy ulicy Wrzesińskiej 12 w Poznaniu ule zbudowane z elektrośmieci. 

Do budowy pasieki wykorzystano między innymi bębny pralek składowane na pobliski Gratowisku Wschód. Inicjatywa prócz wsparcia pszczelej populacji ma także uświadomić miejscową społeczność o możliwościach recyklingowych odpadów urządzeń elektrycznych. Obydwa cele są bardzo ważne dla środowiska. Pszczoły i ich praca jako zapylaczy jest podstawą bioróżnorodności, a dzięki recyklingowi starego sprzętu możliwe jest oszczędzenie między innymi zużycia gazów cieplarnianych i zmniejszenie wydobycia metali rzadkich.

Nie jest to pierwsza pasieka z elektrośmieci w Polsce. Podobne ule stoją już między innymi w Tychach, Radomiu i Zamościu. W poznańskiej pasiece stoją jak na razie trzy ule, w których mieszkają już rodziny pszczele. Zakład Zagospodarowania Odpadów planuje pierwsze miodobranie w tym miejscu w sezonie 2023 roku.Liczba wyświetleń artykułu: 833

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Pyłek kwiatowy a pyłek pszczeli

Propolis - produkt pszczeli

Miód - produkt pszczeli

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Lekko miodowa sałatka z ogórków i czerwonej cebuli

Sałatka z kurczakiem, marynowanym pieprzem i miodem

Koktajl 3 razy M (Melon, Mango, Miód)

Centrum Apiterapii ApiBałt

Centrum Apiterapii ApiBałt

Bałtów 8, 27-423 Bałtów (na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego) Telefon: +48 530-747-744 E-mail: biuro@apibalt.pl

Mini SPA w Bałtowie