Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Wpływ miodu na poziom cukru i cholesterolu we krwi

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Kanadzie właściwości miodu apiterapia badanie miodu

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Uniwersytet w Toronto w Kanadzie miód obniża poziom cukru, trójglicerydów i "złego" cholesterolu we krwi, przez co może chronić przed cukrzycą i chorobami serca. Dotyczy to zwłaszcza miodu nieprzetworzonego, niepoddanego wysokiej temperaturze i najlepiej pochodzącego z jednego gatunku kwiatów. 

Naukowcy przeprowadzili szereg badań klinicznych z udziałem 1105 pacjentów. Uczestnicy otrzymywali codziennie około dwóch stołowych łyżek miodu przez średnio osiem tygodniu. Wyniki swoich obserwacji, które pokazywały ewidentny pozytywny wpływ miodu na poziom cukru i cholesterolu we krwi, badacze opublikowali w czasopiśmie Nutrition Reviews. Były to dotychczas najbardziej kompleksowe badania dotyczące wpływu spożywania tego pszczelego produktu na zdrowie człowieka. 

Osiągnięte rezultaty mogą wydawać się zaskakujące, bowiem miód składa się w 80 procentach z cukru. Jednak prócz niego znajdują się w nim między innymi białka, kwasy organiczne i inne związki, które prawdopodobnie wpływają na te aspekty zdrowotne związane z ochroną przed cukrzycą i chorobami serca. 

Największe korzyści przynosi miód z koniczyny lub robinii akacjowej. Najlepszy jest też także miód nieprzetworzony, gdyż pod wpływem wysokiej temperatury traci on swe prozdrowotne właściwości.Liczba wyświetleń artykułu: 980

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Podział miodów pitnych

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Paulina Jamrozik

Paulina Jamrozik

Autorka tekstów oraz właścicielka Medis-online.pl

Założycielka Gabinetu Dietetycznego MEDIS. Na co dzień pomaga trwale zmienić nawyki żywieniowe swoim pacjentom. Pokazuje jak pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, poprawić samopoczucie, samoocenę, a przede wszystkim zdrowie.

Domowy sposób na wzmocnienie odporności