Portal Pszczelarski

Wpływ miodu na poziom cukru i cholesterolu we krwi

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Kanadzie właściwości miodu apiterapia badanie miodu

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Uniwersytet w Toronto w Kanadzie miód obniża poziom cukru, trójglicerydów i "złego" cholesterolu we krwi, przez co może chronić przed cukrzycą i chorobami serca. Dotyczy to zwłaszcza miodu nieprzetworzonego, niepoddanego wysokiej temperaturze i najlepiej pochodzącego z jednego gatunku kwiatów. 

Naukowcy przeprowadzili szereg badań klinicznych z udziałem 1105 pacjentów. Uczestnicy otrzymywali codziennie około dwóch stołowych łyżek miodu przez średnio osiem tygodniu. Wyniki swoich obserwacji, które pokazywały ewidentny pozytywny wpływ miodu na poziom cukru i cholesterolu we krwi, badacze opublikowali w czasopiśmie Nutrition Reviews. Były to dotychczas najbardziej kompleksowe badania dotyczące wpływu spożywania tego pszczelego produktu na zdrowie człowieka. 

Osiągnięte rezultaty mogą wydawać się zaskakujące, bowiem miód składa się w 80 procentach z cukru. Jednak prócz niego znajdują się w nim między innymi białka, kwasy organiczne i inne związki, które prawdopodobnie wpływają na te aspekty zdrowotne związane z ochroną przed cukrzycą i chorobami serca. 

Największe korzyści przynosi miód z koniczyny lub robinii akacjowej. Najlepszy jest też także miód nieprzetworzony, gdyż pod wpływem wysokiej temperatury traci on swe prozdrowotne właściwości.Liczba wyświetleń artykułu: 500

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Koktajl 3 razy M (Melon, Mango, Miód)

Kaczka duszona z miodem w sosie pomarańczowym na czerwonej kapuście

Kaczka pieczona z miodem, jabłkami i żurawiną

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom