Wpływ miodu na poziom cukru i cholesterolu we krwi
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Uniwersytet w Toronto w Kanadzie miód obniża poziom cukru, trójglicerydów i "złego" cholesterolu we krwi, przez co może chronić przed cukrzycą i chorobami serca. Dotyczy to zwłaszcza miodu nieprzetworzonego, niepoddanego wysokiej temperaturze i najlepiej pochodzącego z jednego gatunku kwiatów.
Naukowcy przeprowadzili szereg badań klinicznych z udziałem 1105 pacjentów. Uczestnicy otrzymywali codziennie około dwóch stołowych łyżek miodu przez średnio osiem tygodniu. Wyniki swoich obserwacji, które pokazywały ewidentny pozytywny wpływ miodu na poziom cukru i cholesterolu we krwi, badacze opublikowali w czasopiśmie Nutrition Reviews. Były to dotychczas najbardziej kompleksowe badania dotyczące wpływu spożywania tego pszczelego produktu na zdrowie człowieka.
Osiągnięte rezultaty mogą wydawać się zaskakujące, bowiem miód składa się w 80 procentach z cukru. Jednak prócz niego znajdują się w nim między innymi białka, kwasy organiczne i inne związki, które prawdopodobnie wpływają na te aspekty zdrowotne związane z ochroną przed cukrzycą i chorobami serca.
Największe korzyści przynosi miód z koniczyny lub robinii akacjowej. Najlepszy jest też także miód nieprzetworzony, gdyż pod wpływem wysokiej temperatury traci on swe prozdrowotne właściwości.
Liczba wyświetleń artykułu: 1558
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!