Portal Pszczelarski

Wpływ miodu na poziom cukru i cholesterolu we krwi

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Kanadzie właściwości miodu apiterapia badanie miodu

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Uniwersytet w Toronto w Kanadzie miód obniża poziom cukru, trójglicerydów i "złego" cholesterolu we krwi, przez co może chronić przed cukrzycą i chorobami serca. Dotyczy to zwłaszcza miodu nieprzetworzonego, niepoddanego wysokiej temperaturze i najlepiej pochodzącego z jednego gatunku kwiatów. 

Naukowcy przeprowadzili szereg badań klinicznych z udziałem 1105 pacjentów. Uczestnicy otrzymywali codziennie około dwóch stołowych łyżek miodu przez średnio osiem tygodniu. Wyniki swoich obserwacji, które pokazywały ewidentny pozytywny wpływ miodu na poziom cukru i cholesterolu we krwi, badacze opublikowali w czasopiśmie Nutrition Reviews. Były to dotychczas najbardziej kompleksowe badania dotyczące wpływu spożywania tego pszczelego produktu na zdrowie człowieka. 

Osiągnięte rezultaty mogą wydawać się zaskakujące, bowiem miód składa się w 80 procentach z cukru. Jednak prócz niego znajdują się w nim między innymi białka, kwasy organiczne i inne związki, które prawdopodobnie wpływają na te aspekty zdrowotne związane z ochroną przed cukrzycą i chorobami serca. 

Największe korzyści przynosi miód z koniczyny lub robinii akacjowej. Najlepszy jest też także miód nieprzetworzony, gdyż pod wpływem wysokiej temperatury traci on swe prozdrowotne właściwości.Liczba wyświetleń artykułu: 1309

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Podział miodów pitnych

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Lawendowe ciasto dyniowe

Puchowa owsianka na różanym mleku

Banan w cieście

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Słodka sałatka z kurczakiem

Ciasto jogurtowo-miodowe z cynamonem

Pieczone owoce z miodem i płatkami owsianymi