Portal Pszczelarski

Wpływ miodu na poziom cukru i cholesterolu we krwi

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Kanadzie właściwości miodu apiterapia badanie miodu

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Uniwersytet w Toronto w Kanadzie miód obniża poziom cukru, trójglicerydów i "złego" cholesterolu we krwi, przez co może chronić przed cukrzycą i chorobami serca. Dotyczy to zwłaszcza miodu nieprzetworzonego, niepoddanego wysokiej temperaturze i najlepiej pochodzącego z jednego gatunku kwiatów. 

Naukowcy przeprowadzili szereg badań klinicznych z udziałem 1105 pacjentów. Uczestnicy otrzymywali codziennie około dwóch stołowych łyżek miodu przez średnio osiem tygodniu. Wyniki swoich obserwacji, które pokazywały ewidentny pozytywny wpływ miodu na poziom cukru i cholesterolu we krwi, badacze opublikowali w czasopiśmie Nutrition Reviews. Były to dotychczas najbardziej kompleksowe badania dotyczące wpływu spożywania tego pszczelego produktu na zdrowie człowieka. 

Osiągnięte rezultaty mogą wydawać się zaskakujące, bowiem miód składa się w 80 procentach z cukru. Jednak prócz niego znajdują się w nim między innymi białka, kwasy organiczne i inne związki, które prawdopodobnie wpływają na te aspekty zdrowotne związane z ochroną przed cukrzycą i chorobami serca. 

Największe korzyści przynosi miód z koniczyny lub robinii akacjowej. Najlepszy jest też także miód nieprzetworzony, gdyż pod wpływem wysokiej temperatury traci on swe prozdrowotne właściwości.Liczba wyświetleń artykułu: 1349

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

Targi Sadowniczo-Warzywnicze Hort-Technika z panelem pszczelarskim - relacja

Skuteczna ochrona roślin bezpieczna dla owadów zapylających

IV Konferencja KD Pszczółka - podsumowanie wydarzenia

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie