Portal Pszczelarski

Pszczoły żyją o połowę krócej niż 50 lat temu

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w USA pszczoły

Grupa amerykańskich entomologów z Uniwersytetu w Maryland opublikowała w czasopiśmie Scientific Reports wyniki swoich badań, z których wynika, że w przeciągu pół wieku nastąpił drastyczny spadek długości życia pszczół. Żyją one o połowę krócej niż w latach 70. XX stulecia. 

Badania zostały przeprowadzone na pszczołach miodnych w warunkach laboratoryjnych. Początkowo utrzymywano je w inkubatorach, a dorosłe osobniki w specjalnych klatkach. Owady zostały wyizolowane od swoich kolonii na bardzo wczesnym etapie rozwoju – 24 godziny od wyłonienia się z łuseczek woskowych, w których są hodowane. Oznacza to, że wszystkie czynniki, które mogły wpłynąć na skrócenie życia musiały się pojawić przed tym punktem. To skłoniło badaczy do poszukiwania przyczyn problemu w uwarunkowaniach genetycznych. 

Skrócenie długości życia pszczół miodnych obserwowano już od dłuższego czasu, lecz dopiero teraz udało przeprowadzić tak szeroko zakrojone badania na ten temat. Okazało się, że pszczoły żyją na początku trzecie dekady XXI stulecia 17,7 dni, gdy dla porównania w latach 70. ubiegłego wieku było to 34,3 dni. Spadek zaistniał, pomimo że standardy hodowli laboratoryjnej uległy poprawie. Zdaniem naukowców dzieje się tak wyłącznie z przyczyn genetycznych, co daje nadzieje na rozwiązanie problemu, jeżeli uda się wyeliminować szkodliwe czynniki genetyczne. Badacze zamierzają także zestawić ze sobą trendy długości życia pszczół w Stanach Zjednoczonych i innych krajach.Liczba wyświetleń artykułu: 222

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Paulina Jamrozik

Paulina Jamrozik

Autorka tekstów oraz właścicielka Medis-online.pl

Założycielka Gabinetu Dietetycznego MEDIS. Na co dzień pomaga trwale zmienić nawyki żywieniowe swoim pacjentom. Pokazuje jak pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, poprawić samopoczucie, samoocenę, a przede wszystkim zdrowie.

Domowy sposób na wzmocnienie odporności

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Podział miodów pitnych

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę