Portal Pszczelarski

Nawozy i pestycydy zaburzają zdolności pszczół i trzmieli do zapylania

pszczelarstwo na świecie pszczoły a nawozy pszczoły a pestycydy pszczoły a energia elektryczna

Jak informuje pismo "PNAS Nexus", stosowanie nawozów sztucznych i pestycydów utrudnia pszczołom i trzmielom zapylanie kwiatów. Dzieje się tak z powodu zmiany pola elektrycznego wokół rośliny. 

O szkodliwości nawozów i pestycydów na życie pszczół i innych owadów zapylających wiadomo od dawna. Środki te obniżają ich odporność, powodują choroby, a w końcu śmierć. Przeprowadzone badania pokazały z kolei kolejny negatywny skutek ich działania. 

Pszczoły i trzmiele zapylają kwiaty wykorzystując swoje zdolności do rozpoznawania kolorów, określania położenia Słońca, wyczuwania pola magnetycznego i elektrycznego, a także wilgotności i zapachu. Po spryskaniu danego obszaru pestycydami czy nawozami sztucznymi pole elektryczne się zmienia. Naukowcy zwrócili na to uwagę, gdy stwierdzono, że środki chemiczne nie wpłynęły zdolność węchu i wzroku owadów. Z kolei podczas eksperymentu cięte kwiaty spryskano dodatnio naładowanymi, kolorowymi cząsteczkami uwalnianymi w postaci aerozolu. Następnie zmierzono potencjał bioelektryczny w łodydze, za pomocą którego określa się zmiany pola elektrycznego. Okazało się, że chemikalia zmieniały ten potencjał nawet na 25 minut. Jest zmiana dłuższa niż te wynikające z przyczyn naturalnych (wiatr, deszcz).

Ponadto badacze spostrzegli, że na zmiany pola elektrycznego kwiatów są bardziej wrażliwe pszczoły. Owady te mniej chętnie niż trzmiele lądowały na roślinie, której pole elektryczne było zmieniane.Liczba wyświetleń artykułu: 92

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Żeberka w sosie czosnkowo-miodowym

Sos malinowo-miodowy

Wieprzowe polędwiczki miodowo-musztardowe

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Chałka z szafranem i miodem

Kapusta czerwona z porto

Piernik sułtański

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Miodobranie - krok po kroku

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Miodowy Weekend w firmie Łysoń - październik 2013

Kropla Słodyczy - akcja pszczelarska 2016

VII Lubelska Konferencja Pszczelarska