Portal Pszczelarski

Leioproctus zephyrus - pszczoły z twarzą psa

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Australii leioproctus zephyrus gatunki pszczół pszczoły

Naukowcy z Curtin University natrafili w lasach Perth w zachodniej Australii na nieznany dotąd gatunek pszczół. Ich "twarz" przypomina pysk psa. 

Nowy gatunek został nazwany leioproctus zephyrus na cześć Zaphyr - psa doktor Kate Prendergast z Curtin School of Molecular and Life Sciences, która napotkała te pszczoły podczas badań dotyczących bioróżnorodności w południowo-zachodniej Australii. Po odkryciu badaczka od razu zwróciła uwagę na charakterystyczną twarz owada, przypominającą jej pysk swojego zwierzęcia. 

W kolejnych badaniach okazało się, że okazy tego gatunku znajdują się w Muzeum Waszyngtońskim, a zebrano je w 1979 roku. Jednak dotąd nie zostały one opisane naukowo, a to dawało możliwość nadania im nazwy. Pszczoły leioproctus zephyrus występują na bardzo ograniczonym obszarze Australii południowo-zachodniej, na terenie resztek miejskiego buszu, gdzie żywią się nektarem z dwóch rodzajów plantów. Jak dotąd nie rozpoznano stopnia pokrewieństwa między tymi owadami a innymi gatunkami pszczół.Liczba wyświetleń artykułu: 63

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

Michał Piątek Dochodowa pasieka - książka dla pszczelarzy

Skuteczna ochrona roślin bezpieczna dla owadów zapylających

III Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Sos malinowo-miodowy

Grillowana karkówka miodowa

Pasta miodowo-miętowa

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Tosty na słodko

Racuchy z bananami i miodem

Zdrowe cukierki z miodem w trzech wersjach

Monika Wolańska

Monika Wolańska

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Słodkie Słone

Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa a z zamiłowania „kucharą” - tak określają mnie znajomi. Pasji mam całe mnóstwo! Dobra kuchnia, fotografia, piękne wnętrza i miejsca, podróże…

Ogórki z miodem

Pierniczki na miodzie

Sałata z grejpfrutem, serem pleśniowym i sosem winegret z miodem