Portal Pszczelarski

Leioproctus zephyrus - pszczoły z twarzą psa

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Australii leioproctus zephyrus gatunki pszczół pszczoły

Naukowcy z Curtin University natrafili w lasach Perth w zachodniej Australii na nieznany dotąd gatunek pszczół. Ich "twarz" przypomina pysk psa. 

Nowy gatunek został nazwany leioproctus zephyrus na cześć Zaphyr - psa doktor Kate Prendergast z Curtin School of Molecular and Life Sciences, która napotkała te pszczoły podczas badań dotyczących bioróżnorodności w południowo-zachodniej Australii. Po odkryciu badaczka od razu zwróciła uwagę na charakterystyczną twarz owada, przypominającą jej pysk swojego zwierzęcia. 

W kolejnych badaniach okazało się, że okazy tego gatunku znajdują się w Muzeum Waszyngtońskim, a zebrano je w 1979 roku. Jednak dotąd nie zostały one opisane naukowo, a to dawało możliwość nadania im nazwy. Pszczoły leioproctus zephyrus występują na bardzo ograniczonym obszarze Australii południowo-zachodniej, na terenie resztek miejskiego buszu, gdzie żywią się nektarem z dwóch rodzajów plantów. Jak dotąd nie rozpoznano stopnia pokrewieństwa między tymi owadami a innymi gatunkami pszczół.Liczba wyświetleń artykułu: 130

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Pieczone owoce z miodem i płatkami owsianymi

Ser twarogowy z miodem i orzechami

Gruszkowo-jabłkowy mus szarlotkowy

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

O co chodzi w BeePower!?

Bee Power i Enactus WSZiB nagrodzony w konkursie! Cz. 2.

BeePower - prelekcja p. Adriana Suszki. Cz. 1.

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Żeberka z rabarbarem pięciu smaków i miodem

Panna cotta z miodem i orzechami włoskimi

Pierogi z kaszą jaglaną, jabłkami i miodem