Portal Pszczelarski

Leioproctus zephyrus - pszczoły z twarzą psa

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Australii leioproctus zephyrus gatunki pszczół pszczoły

Naukowcy z Curtin University natrafili w lasach Perth w zachodniej Australii na nieznany dotąd gatunek pszczół. Ich "twarz" przypomina pysk psa. 

Nowy gatunek został nazwany leioproctus zephyrus na cześć Zaphyr - psa doktor Kate Prendergast z Curtin School of Molecular and Life Sciences, która napotkała te pszczoły podczas badań dotyczących bioróżnorodności w południowo-zachodniej Australii. Po odkryciu badaczka od razu zwróciła uwagę na charakterystyczną twarz owada, przypominającą jej pysk swojego zwierzęcia. 

W kolejnych badaniach okazało się, że okazy tego gatunku znajdują się w Muzeum Waszyngtońskim, a zebrano je w 1979 roku. Jednak dotąd nie zostały one opisane naukowo, a to dawało możliwość nadania im nazwy. Pszczoły leioproctus zephyrus występują na bardzo ograniczonym obszarze Australii południowo-zachodniej, na terenie resztek miejskiego buszu, gdzie żywią się nektarem z dwóch rodzajów plantów. Jak dotąd nie rozpoznano stopnia pokrewieństwa między tymi owadami a innymi gatunkami pszczół.Liczba wyświetleń artykułu: 406

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Webinarium Kim & Jim show: I bought bees. Now what? 2016

Royalaktyna a rozwój matki pszczelej

Pszczoła na kofeinie i miód kawowy

Monika Wolańska

Monika Wolańska

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Słodkie Słone

Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa a z zamiłowania „kucharą” - tak określają mnie znajomi. Pasji mam całe mnóstwo! Dobra kuchnia, fotografia, piękne wnętrza i miejsca, podróże…

Ogórki z miodem

Sałata z grejpfrutem, serem pleśniowym i sosem winegret z miodem

Ciasteczka imbirowe z miodem

Paulina Jamrozik

Paulina Jamrozik

Autorka tekstów oraz właścicielka Medis-online.pl

Założycielka Gabinetu Dietetycznego MEDIS. Na co dzień pomaga trwale zmienić nawyki żywieniowe swoim pacjentom. Pokazuje jak pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, poprawić samopoczucie, samoocenę, a przede wszystkim zdrowie.

Domowy sposób na wzmocnienie odporności