Portal Pszczelarski

Leioproctus zephyrus - pszczoły z twarzą psa

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Australii leioproctus zephyrus gatunki pszczół pszczoły

Naukowcy z Curtin University natrafili w lasach Perth w zachodniej Australii na nieznany dotąd gatunek pszczół. Ich "twarz" przypomina pysk psa. 

Nowy gatunek został nazwany leioproctus zephyrus na cześć Zaphyr - psa doktor Kate Prendergast z Curtin School of Molecular and Life Sciences, która napotkała te pszczoły podczas badań dotyczących bioróżnorodności w południowo-zachodniej Australii. Po odkryciu badaczka od razu zwróciła uwagę na charakterystyczną twarz owada, przypominającą jej pysk swojego zwierzęcia. 

W kolejnych badaniach okazało się, że okazy tego gatunku znajdują się w Muzeum Waszyngtońskim, a zebrano je w 1979 roku. Jednak dotąd nie zostały one opisane naukowo, a to dawało możliwość nadania im nazwy. Pszczoły leioproctus zephyrus występują na bardzo ograniczonym obszarze Australii południowo-zachodniej, na terenie resztek miejskiego buszu, gdzie żywią się nektarem z dwóch rodzajów plantów. Jak dotąd nie rozpoznano stopnia pokrewieństwa między tymi owadami a innymi gatunkami pszczół.



Liczba wyświetleń artykułu: 619

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wiktoria Bajek

Wiktoria Bajek

Autorka tekstów

Studentka pedagogiki o specjalności resocjalizacja. Na co dzień pasjonatka pszczół miodnych i nie tylko. Szczególnie zainteresowana warunkami optymalnymi dla bytowania i rozwoju pszczół. Pasjonatka przyrody i długich spacerów.

Poliuretan czy drewno - który materiał lepszy na ul?

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie