Udany sezon podkarpackich pszczelarzy 2022
Jak informuje serwis TVP 3 Regiony, pszczelarze z województwa podkarpackiego zdołali zebrać w sezonie 2022 roku średnio 22 kilogramy miodu z ula. Tym samym zanotowali lepszy wynik niż w roku poprzednim.
Zdaniem prezesa Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Rzeszowie Tadeusza Dylona taki rezultat jest w znacznej mierze zasługą pogody, szczególnie tej, która panowała na wiosnę, kiedy było ciepło i deszczowo, ale zarazem bez upałów i ulew, a także przymrozków. Dzięki temu pszczoły mogły spokojnie zebrać pokarm.
Wiosną rodziny pszczele zebrały nektar między innymi z drzew owocowych, rzepaku, wierzby iwy czy mniszka lekarskiego. Gorzej był natomiast latem, kiedy pojawiły się upały. Stąd mniejsze zbiory miodów akacjowych, lipowych, gryczanych czy wielokwiatowych. Jednak już na początku jesieni udało się zrekompensować ten wynik miodem z nawłoci czy spadzi, który jest wizytówką podkarpackiego pszczelarstwa.
Średnio 22 kilogramy miodu z ula to wynik o 7 kilogramów lepszy niż w 2021 i 2020 roku. Liczbę pszczelarzy w województwie podkarpackim szacuje się na ponad 4 tysiące. Utrzymują oni około 110 tysięcy rodzin pszczelich. Na jeden metr kwadratowy przypada sześć rodzin pszczelich - o dwie rodziny więcej niż wynosi średnia krajowa.
Liczba wyświetleń artykułu: 1060
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!