Portal Pszczelarski

Udany sezon podkarpackich pszczelarzy 2022

pszczelarstwo podkarpackie sezon pszczelarski Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Rzeszowie Tadeusz Dylon miodobranie

Jak informuje serwis TVP 3 Regiony, pszczelarze z województwa podkarpackiego zdołali zebrać w sezonie 2022 roku średnio 22 kilogramy miodu z ula. Tym samym zanotowali lepszy wynik niż w roku poprzednim. 

Zdaniem prezesa Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Rzeszowie Tadeusza Dylona taki rezultat jest w znacznej mierze zasługą pogody, szczególnie tej, która panowała na wiosnę, kiedy było ciepło i deszczowo, ale zarazem bez upałów i ulew, a także przymrozków. Dzięki temu pszczoły mogły spokojnie zebrać pokarm. 

Wiosną rodziny pszczele zebrały nektar między innymi z drzew owocowych, rzepaku, wierzby iwy czy mniszka lekarskiego. Gorzej był natomiast latem, kiedy pojawiły się upały. Stąd mniejsze zbiory miodów akacjowych, lipowych, gryczanych czy wielokwiatowych. Jednak już na początku jesieni udało się zrekompensować ten wynik miodem z nawłoci czy spadzi, który jest wizytówką podkarpackiego pszczelarstwa. 

Średnio 22 kilogramy miodu z ula to wynik o 7 kilogramów lepszy niż w 2021 i 2020 roku. Liczbę pszczelarzy w województwie podkarpackim szacuje się na ponad 4 tysiące. Utrzymują oni około 110 tysięcy rodzin pszczelich. Na jeden metr kwadratowy przypada sześć rodzin pszczelich - o dwie rodziny więcej niż wynosi średnia krajowa.



Liczba wyświetleń artykułu: 1060

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Pszczoła miodna - super organizm w środowisku naturalnym - wykład 09.2017

Warsztaty bartnicze w Warszawie 2018

Część litewskich żołnierzy nie zje posiłków z miodem 2017

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Podział miodów pitnych

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie