Rój pszczół wytwarza więcej energii elektrycznej niż chmura burzowa
Badacze z brytyjskiego University of Reading i University of Bristol zmierzyli pola elektryczne, jakie są wytwarzane wokół uli pszczół miodnych. Okazało się, że ilość wytwarzanej przez te owady energii elektrycznej może wpływać na lokalną pogodę.
Zdaniem brytyjskich naukowców rój pszczół wytwarza napięcie elektryczne osiem razy większe niż chmura burzowa. Dzieje się tak, ponieważ ciała tych owadów w czasie żerowania zbierają dodatnie ładunki elektryczne, a podczas ruchu skrzydeł dochodzi do tarcia cząsteczek. Podobnie dzieje się, gdy pszczoła wyląduje na powierzchni naładowanej elektryczne. Nauka od dawna była świadoma tego zjawiska. Wiadomo było, że to dzięki oddziaływaniu eklektycznemu pszczoły przyciągają pyłki. Jednak dopiero teraz zdano sobie sprawę jak duża jest to siła.
Wyniki tych badań zostały opublikowane w czasopiśmie iScience. Naukowcy podejrzewają, że tak duże nagromadzenie ładunków elektrycznych odbija się na lokalnej pogodzie. Te wnioski wymagają jednak dalszych obserwacji przy uwzględnieniu wpływu rojów pszczół w różnych modelach klimatycznych.
Liczba wyświetleń artykułu: 1084
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!