Portal Pszczelarski

Rój pszczół wytwarza więcej energii elektrycznej niż chmura burzowa

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Wielkiej Brytanii pszczelarstwo w Anglii pszczoły a energia elektryczna rój pszczeli

Badacze z brytyjskiego University of Reading i University of Bristol zmierzyli pola elektryczne, jakie są wytwarzane wokół uli pszczół miodnych. Okazało się, że ilość wytwarzanej przez te owady energii elektrycznej może wpływać na lokalną pogodę.

Zdaniem brytyjskich naukowców rój pszczół wytwarza napięcie elektryczne osiem razy większe niż chmura burzowa. Dzieje się tak, ponieważ ciała tych owadów w czasie żerowania zbierają dodatnie ładunki elektryczne, a podczas ruchu skrzydeł dochodzi do tarcia cząsteczek. Podobnie dzieje się, gdy pszczoła wyląduje na powierzchni naładowanej elektryczne. Nauka od dawna była świadoma tego zjawiska. Wiadomo było, że to dzięki oddziaływaniu eklektycznemu pszczoły przyciągają pyłki. Jednak dopiero teraz zdano sobie sprawę jak duża jest to siła. 

Wyniki tych badań zostały opublikowane w czasopiśmie iScience. Naukowcy podejrzewają, że tak duże nagromadzenie ładunków elektrycznych odbija się na lokalnej pogodzie. Te wnioski wymagają jednak dalszych obserwacji przy uwzględnieniu wpływu rojów pszczół w różnych modelach klimatycznych.



Liczba wyświetleń artykułu: 1084

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Konferencja Współczesne Uwarunkowania Zarządzania Środowiskiem

VI Interdyscyplinarna Konferencja TYGIEL

Projekt Bartnik i polskie więziennictwo

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

III Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia

I Konferencja Pszczelarskiego Klubu Dyskusyjnego Pszczółka między Łodzią a Warszawą - przebieg spotkania

IV Konferencja KD Pszczółka - podsumowanie wydarzenia

Wiktoria Bajek

Wiktoria Bajek

Autorka tekstów

Studentka pedagogiki o specjalności resocjalizacja. Na co dzień pasjonatka pszczół miodnych i nie tylko. Szczególnie zainteresowana warunkami optymalnymi dla bytowania i rozwoju pszczół. Pasjonatka przyrody i długich spacerów.

Poliuretan czy drewno - który materiał lepszy na ul?