Portal Pszczelarski

Polski sektor pszczelarski powoli wychodzi z kryzysu

pszczelarstwo w Polsce liczba pszczelarzy Fundacja Ratujmy Pszczoły

Jak informuje portal EURACTV.pl powołując się na raport Zakładu Pszczelnictwa w Puławach, w Polsce zwiększa się liczba pszczelarzy i produkowanego miodu. Mimo że wyniki są jeszcze daleko mniejsze niż w drugiej dekadzie XXI wieku, to z roku na rok jest coraz lepiej. 

Krytyczny dla polskiej branży pszczelarskiej był pandemiczny rok 2020. Wtedy liczba pszczelarzy skurczyła się do 82 100, a produkcja miodu do 12 600 ton. Dla porównania, jeszcze pięć lat wcześniej hodowcy pszczół byli w stanie zebrać 22 000 ton miodu. W 2021 roku sytuacja jednak uległa poprawie. Według oficjalnych statystyk w Polsce zarejestrowanych było wówczas 91 100 podmiotów, posiadających rodziny pszczele, co oznacza wzrost o 10 000 w ciągu roku. Z kolei produkcja miodu podniosła się do 18 400 ton. 

Fundacja Ratujmy Pszczoły komentując te wyniki wskazała, że do rosnącej liczby pni pszczelich mogły się przyczyniać dotacje z programu "Wsparcie rynku produktów pszczelich". Za ich sprawą pszczelarze uzyskali środki na zakup sprzętu do prowadzenia pasiek oraz leków do walki z chorobami pszczół. 

Jednocześnie fundacja dostrzega ryzyko przepszczelenia. Chodzi tu o sytuację, gdy pszczół jest więcej niż dostępnego dla nich pokarmu. To z kolei prowadzi do niedożywienia i w konsekwencji rozprzestrzeniania się chorób w pasiekach.



Liczba wyświetleń artykułu: 784

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Marchewka z jabłkiem i miodem

Łosoś w musztardzie i miodzie

Kurczak w sosie miodowo-musztardowym z nutką chili

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Gotowe syropy inwertowane - podział

Partenogeneza (dzieworództwo) u pszczół

Właściwości miodu wrzosowego