Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Podkarpaccy samorządowcy i pszczelarze otrzymali sadzonki roślin miododajnych 2022

pszczelarstwo podkarpackie rośliny miododajne Regionalny Związek Pszczelarzy w Jarosławiu Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Rzeszowie

Przed budynkiem urzędu marszałkowskiego w Rzeszowie odbyła się uroczystość symbolicznego przekazania sadzonek roślin miododajnych. Drzewka i krzewy otrzymali samorządowcy i dwie organizacje pszczelarskie z województwa podkarpackiego. Wszystko to w ramach akcji na rzecz zwiększenia bioróżnorodności Podkarpacia. 

Sadzonki otrzymały 92 podkarpackie gminy. Samorządowcy mają teraz za zadanie przygotowanie terenu i zaangażowanie lokalnej społeczności w akcję sadzenia roślin. Projekt realizowany jest od 2015 roku odbywa się w ramach współpracy Samorządu Województwa z Wojewódzkim Związkiem Pszczelarzy w Rzeszowie. W 2022 roku w przedsięwzięcie zaangażował się Regionalny Związek Pszczelarzy w Jarosławiu. 

Zakup sadzonek drzew i krzewów miododajnych został sfinansowany przez Samorząd Województwa Podkarpackiego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie. W 2021 roku w ramach tej akcji posadzono w regionie około 45 tysięcy sadzonek roślin miododajnych. W 2022 roku przekazano samorządowcom łącznie 4 239 sadzonek drzew i krzewów, 961 sztuk trafi do Kół Pszczelarzy zrzeszonych w Wojewódzkim Związku Pszczelarzy w Rzeszowie, a 200 kolejnych sztuk otrzymają Koła zrzeszone w Regionalnym Związku Pszczelarzy w Jarosławiu. Inicjatorzy akcji liczą, że nasadzenia dopomogą w rozwoju pszczelej populacji na obszarze Podkarpacia.Liczba wyświetleń artykułu: 384

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.