Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Ministerstwo Rolnictwa ogłosiło katalog interwencji w sektorze pszczelarskim 2022

pszczelarstwo w Polsce dotacje pszczelarskie

Na stronach Ministerstwa Rolnictwa i Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłoszono wykaz dziedzin, w których będzie można ubiegać się o wsparcie w sektorze pszczelarskim w 2023 roku. Realizowany nabór wniosków będzie odbywać się wyłącznie drogą elektroniczną. 

Katalog został stworzony na podstawie "Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027", który zatwierdziła Komisja Europejska. Program "Interwencje w sektorze pszczelarskim" będzie realizowany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. O wsparcie finansowe w wybranych dziedzinach będą mogły się starać organizacje pszczelarskie działające w imieniu pszczelarzy, pszczelarze indywidualni, jednostki doradztwa rolniczego i placówki naukowo-badawcze. 

Organizacje pszczelarskie będą mogły uzyskać pieniądze na:

  • wspieranie podnoszenia poziomu wiedzy pszczelarskiej;
  • wspieranie walki z warrozą produktami leczniczymi;
  • pomoc na odbudowę i poprawę wartości użytkowej pszczół;
  • wspieranie modernizacji gospodarstw pasiecznych.

Z kolei pszczelarze indywidualni mogą liczyć na środki w tej ostatniej dziedzinie, a także na ułatwienie prowadzenia gospodarki wędrownej, wspieranie badania jakości handlowej miodu oraz identyfikację miodów odmianowych. Dla jednostek doradztwa rolniczego przewidziano interwencje w ramach wspierania podnoszenia wiedzy pszczelarskiej, a dla placówek naukowo-badawczych w ramach wsparcia naukowo-badawczego. 

Pszczelarze indywidualni, którzy chcieliby ubiegać się o środki muszą być wpisani do Ewidencji Producentów - również gdy reprezentuje ich jakaś organizacja. Wniosek o nadanie numeru w Ewidencji można złożyć do kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę wnioskodawcy.Liczba wyświetleń artykułu: 469

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Roje pszczół i ich nazwy

Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich 2014 – zakup sprzętu

Skuteczność kwasu mrówkowego w walce z warrozą

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Wieprzowe polędwiczki miodowo-musztardowe

Ryż cytrynowy z miodem

Sos malinowo-miodowy

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Ser twarogowy z miodem i orzechami

Gruszkowo-jabłkowy mus szarlotkowy

Pieczone owoce z miodem i płatkami owsianymi