Portal Pszczelarski

Ministerstwo Rolnictwa ogłosiło katalog interwencji w sektorze pszczelarskim 2022

pszczelarstwo w Polsce dotacje pszczelarskie

Na stronach Ministerstwa Rolnictwa i Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłoszono wykaz dziedzin, w których będzie można ubiegać się o wsparcie w sektorze pszczelarskim w 2023 roku. Realizowany nabór wniosków będzie odbywać się wyłącznie drogą elektroniczną. 

Katalog został stworzony na podstawie "Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027", który zatwierdziła Komisja Europejska. Program "Interwencje w sektorze pszczelarskim" będzie realizowany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. O wsparcie finansowe w wybranych dziedzinach będą mogły się starać organizacje pszczelarskie działające w imieniu pszczelarzy, pszczelarze indywidualni, jednostki doradztwa rolniczego i placówki naukowo-badawcze. 

Organizacje pszczelarskie będą mogły uzyskać pieniądze na:

  • wspieranie podnoszenia poziomu wiedzy pszczelarskiej;
  • wspieranie walki z warrozą produktami leczniczymi;
  • pomoc na odbudowę i poprawę wartości użytkowej pszczół;
  • wspieranie modernizacji gospodarstw pasiecznych.

Z kolei pszczelarze indywidualni mogą liczyć na środki w tej ostatniej dziedzinie, a także na ułatwienie prowadzenia gospodarki wędrownej, wspieranie badania jakości handlowej miodu oraz identyfikację miodów odmianowych. Dla jednostek doradztwa rolniczego przewidziano interwencje w ramach wspierania podnoszenia wiedzy pszczelarskiej, a dla placówek naukowo-badawczych w ramach wsparcia naukowo-badawczego. 

Pszczelarze indywidualni, którzy chcieliby ubiegać się o środki muszą być wpisani do Ewidencji Producentów - również gdy reprezentuje ich jakaś organizacja. Wniosek o nadanie numeru w Ewidencji można złożyć do kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę wnioskodawcy.Liczba wyświetleń artykułu: 374

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Koktajl arbuzowo-truskawkowy z miodem

Skrzydełka z miodem i chili

Zielona sałata z dressingiem miodowo-musztardowym

Centrum Apiterapii ApiBałt

Centrum Apiterapii ApiBałt

Bałtów 8, 27-423 Bałtów (na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego) Telefon: +48 530-747-744 E-mail: biuro@apibalt.pl

Mini SPA w Bałtowie