Portal Pszczelarski

Ministerstwo Rolnictwa ogłosiło katalog interwencji w sektorze pszczelarskim 2022

pszczelarstwo w Polsce dotacje pszczelarskie

Na stronach Ministerstwa Rolnictwa i Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłoszono wykaz dziedzin, w których będzie można ubiegać się o wsparcie w sektorze pszczelarskim w 2023 roku. Realizowany nabór wniosków będzie odbywać się wyłącznie drogą elektroniczną. 

Katalog został stworzony na podstawie "Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027", który zatwierdziła Komisja Europejska. Program "Interwencje w sektorze pszczelarskim" będzie realizowany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. O wsparcie finansowe w wybranych dziedzinach będą mogły się starać organizacje pszczelarskie działające w imieniu pszczelarzy, pszczelarze indywidualni, jednostki doradztwa rolniczego i placówki naukowo-badawcze. 

Organizacje pszczelarskie będą mogły uzyskać pieniądze na:

  • wspieranie podnoszenia poziomu wiedzy pszczelarskiej;
  • wspieranie walki z warrozą produktami leczniczymi;
  • pomoc na odbudowę i poprawę wartości użytkowej pszczół;
  • wspieranie modernizacji gospodarstw pasiecznych.

Z kolei pszczelarze indywidualni mogą liczyć na środki w tej ostatniej dziedzinie, a także na ułatwienie prowadzenia gospodarki wędrownej, wspieranie badania jakości handlowej miodu oraz identyfikację miodów odmianowych. Dla jednostek doradztwa rolniczego przewidziano interwencje w ramach wspierania podnoszenia wiedzy pszczelarskiej, a dla placówek naukowo-badawczych w ramach wsparcia naukowo-badawczego. 

Pszczelarze indywidualni, którzy chcieliby ubiegać się o środki muszą być wpisani do Ewidencji Producentów - również gdy reprezentuje ich jakaś organizacja. Wniosek o nadanie numeru w Ewidencji można złożyć do kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę wnioskodawcy.Liczba wyświetleń artykułu: 265

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Czy pszczelarstwo jest innowacyjne?

Rola feromonów matki pszczelej

Robinia akacjowa – roślina miododajna

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.