Portal Pszczelarski

Pasieka Orlenu w Płocku zostanie rozbudowana 2022

pszczelarstwo mazowieckie pszczelarstwo miejskie pasieka miejska Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Płocku

Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Płocku planuje rozbudowę pasieki znajdującej się przy głównym zakładzie produkcyjnym Polskiego Koncernu Naftowego Orlen. Liczba rodzin pszczelich ma wzrosnąć z obecnych 30 do 40-50. 

Pasieka powstała w 2021 roku w efekcie współpracy Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego i Fundacji Orlen. W ulach przy płockim zakładzie petrochemicznym rozpoczęto wówczas hodowlę 10 rodzin pszczelich rasy środkowoeuropejskiej linii kampinoskiej. Było to wtedy trzecie miejsce w Polsce, gdzie hodowano tę zagrożoną odmianę pszczół i jeden z pionierskich projektów w ramach programu ochrony zasobów genetycznych pszczół rasy środkowoeuropejskiej. W 2022 roku pasieka rozrosła się do 30 rodzin, z czego 12 to pszczoły linii kampinoskiej

Zapowiedź o powiększeniu pasieki została ogłoszona 7 października 2022 roku podczas odbywającej się w płockim Domu Technika konferencji edukacyjnej "Pszczoła w życiu człowieka. Bioróżnorodność i ochrona". Wydarzenie to było skierowane przede wszystkim do uczniów płockich szkół średnich z klas o profilu biologicznym, środowiskowym lub przyrodniczym. 

Orlen zamierza nadal angażować się w inicjatywy wspierające pszczelą populację. Chodzi tu nie tylko o tworzenie nowych pasiek czy działania edukacyjne, ale również sianie łąk kwietnych w Płocku i okolicach.Liczba wyświetleń artykułu: 198

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Puszysty omlet z bananami

Dyniowe drożdżowe z awokado

Ciasto dyniowe z rabarbarem i miodem

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim