Portal Pszczelarski

Pasieka Orlenu w Płocku zostanie rozbudowana 2022

pszczelarstwo mazowieckie pszczelarstwo miejskie pasieka miejska Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Płocku

Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Płocku planuje rozbudowę pasieki znajdującej się przy głównym zakładzie produkcyjnym Polskiego Koncernu Naftowego Orlen. Liczba rodzin pszczelich ma wzrosnąć z obecnych 30 do 40-50. 

Pasieka powstała w 2021 roku w efekcie współpracy Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego i Fundacji Orlen. W ulach przy płockim zakładzie petrochemicznym rozpoczęto wówczas hodowlę 10 rodzin pszczelich rasy środkowoeuropejskiej linii kampinoskiej. Było to wtedy trzecie miejsce w Polsce, gdzie hodowano tę zagrożoną odmianę pszczół i jeden z pionierskich projektów w ramach programu ochrony zasobów genetycznych pszczół rasy środkowoeuropejskiej. W 2022 roku pasieka rozrosła się do 30 rodzin, z czego 12 to pszczoły linii kampinoskiej

Zapowiedź o powiększeniu pasieki została ogłoszona 7 października 2022 roku podczas odbywającej się w płockim Domu Technika konferencji edukacyjnej "Pszczoła w życiu człowieka. Bioróżnorodność i ochrona". Wydarzenie to było skierowane przede wszystkim do uczniów płockich szkół średnich z klas o profilu biologicznym, środowiskowym lub przyrodniczym. 

Orlen zamierza nadal angażować się w inicjatywy wspierające pszczelą populację. Chodzi tu nie tylko o tworzenie nowych pasiek czy działania edukacyjne, ale również sianie łąk kwietnych w Płocku i okolicach.Liczba wyświetleń artykułu: 386

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Podział miodów pitnych

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Werbena krzaczasta, werbena hastata, witułka – roślina miododajna

Sztuczna pszczoła

Linia pszczół car: PWJOT

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie