Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Pasieka Orlenu w Płocku zostanie rozbudowana 2022

pszczelarstwo mazowieckie pszczelarstwo miejskie pasieka miejska Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Płocku

Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Płocku planuje rozbudowę pasieki znajdującej się przy głównym zakładzie produkcyjnym Polskiego Koncernu Naftowego Orlen. Liczba rodzin pszczelich ma wzrosnąć z obecnych 30 do 40-50. 

Pasieka powstała w 2021 roku w efekcie współpracy Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego i Fundacji Orlen. W ulach przy płockim zakładzie petrochemicznym rozpoczęto wówczas hodowlę 10 rodzin pszczelich rasy środkowoeuropejskiej linii kampinoskiej. Było to wtedy trzecie miejsce w Polsce, gdzie hodowano tę zagrożoną odmianę pszczół i jeden z pionierskich projektów w ramach programu ochrony zasobów genetycznych pszczół rasy środkowoeuropejskiej. W 2022 roku pasieka rozrosła się do 30 rodzin, z czego 12 to pszczoły linii kampinoskiej

Zapowiedź o powiększeniu pasieki została ogłoszona 7 października 2022 roku podczas odbywającej się w płockim Domu Technika konferencji edukacyjnej "Pszczoła w życiu człowieka. Bioróżnorodność i ochrona". Wydarzenie to było skierowane przede wszystkim do uczniów płockich szkół średnich z klas o profilu biologicznym, środowiskowym lub przyrodniczym. 

Orlen zamierza nadal angażować się w inicjatywy wspierające pszczelą populację. Chodzi tu nie tylko o tworzenie nowych pasiek czy działania edukacyjne, ale również sianie łąk kwietnych w Płocku i okolicach.Liczba wyświetleń artykułu: 623

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Szkolny Dzień Pszczoły

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Pszczoły w szkole w czerwcu

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Konferencja Współczesne Uwarunkowania Zarządzania Środowiskiem

Biały miód leśny z Mount Oku

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 2.

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

O co chodzi w BeePower!?

Kolejny krok w ratowaniu pszczół!

Enactus WSZiB i Portal Pszczelarski