Portal Pszczelarski

Specjalna grupa zadaniowa do spraw ratowania pszczół w USA 202

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w USA ochrona pszczół

Władze stanu Pensylwanii w USA przymierzają się do stworzenia grupy zadaniowej, której celem byłoby zapewnienie przetrwania na tym terenie populacji pszczół. Grupa ma współpracować przy tym z innymi instytucjami. 

Grupa gromadziłaby informacje na temat pszczół żyjących w Pensylwanii i ich kondycji. By zapewnić tym owadom jak najlepsze warunki członkowie grupy będą sprawdzać także zasady i praktyki promujące ochronę zapylaczy, a następnie opracowywać zalecenia dotyczące wspierania pszczelej populacji. 

Szacuje się, że praca pszczół na terenie zróżnicowanych upraw w stanie Pensylwania przynosi rocznie około 260 milionów dolarów zysku. Tymczasem w 2021 roku straty w pszczelej populacji wyniosły w tym stanie ponad 50%. 

Powołanie specjalnej grupy zadaniowej do spraw ratowania pszczół jest inicjatywą demokratycznego kongresmena Christophera Rabba z Filadelfii. Grupa miałby działać przy stanowym Departamencie Rolnictwa i współpracować z innymi lokalnymi i rządowymi agencjami. Poza pszczołami miałaby ona ponadto działać także na rzecz ochrony populacji chrząszczy, motyli i ciem, których znaczący spadek również jest odnotowywany w ostatnich latach.



Liczba wyświetleń artykułu: 621

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Kontrola jakości miodu

Właściwości i zastosowanie miodu

Skład miodu

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Paulina Jamrozik

Paulina Jamrozik

Autorka tekstów oraz właścicielka Medis-online.pl

Założycielka Gabinetu Dietetycznego MEDIS. Na co dzień pomaga trwale zmienić nawyki żywieniowe swoim pacjentom. Pokazuje jak pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, poprawić samopoczucie, samoocenę, a przede wszystkim zdrowie.

Domowy sposób na wzmocnienie odporności