Portal Pszczelarski

Barcie w kształcie świętych w Błądkowie 2022

pszczelarstwo zachodniopomorskie ule figuralne

W miejscowości Błądkowo w gminie Dobra w województwie zachodniopomorskim pojawiły się barcie przedstawiające świętych Kościoła katolickiego. Barcie zostały postawione z inicjatywy mieszkańców wsi i stowarzyszenia "Błądkowianie", którego prezesem jest sołtys Mirosław Pertkiewicz. 

Barcie ustawiono wzdłuż ulicy na początku miejscowości. Po przeciwnej stronie pojawiła się figura Matki Bożej. W okolicy znajdują się ogródki działkowe, pola i łąki kwietne, co ma zapewnić pszczołom jak najlepsze warunki. Pomysł postawienia takich nietypowych uli zrodził się po konsultacjach z miejscowymi pszczelarzami, którzy odnotowali znaczący spadek rodzin pszczelich w okolicy. Jednocześnie mieszkańcy chcieli w ten sposób podkreślić swoje przywiązanie do tradycyjnych wartości. 

Projekt uzyskał poparcie Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie Andrzeja Szelążka i prezesa Zachodniopomorskiej Izby Rolnej Andrzeja Karbowego. Łączny koszt postawienia niezwykłych barci to 20 tysięcy złotych. Większą część tej kwoty pochodzi ze zbiórek na lokalnych festynach. Dodatkowe środki uzyskano z budżetu samorządu gminnego i powiatowego. Z kolei nagrodę w wysokości 500 złotych w konkursie na najlepszy wieniec dożynkowy w gminie Dobra, którą zdobyło Błądkowo przeznaczono na nasadzenia miododajnych roślin w pobliżu uli. Opiekę nad pszczołami ma sprawować mistrz pszczelarskich. 

Wśród postaci uwiecznionych na barciach znalazł się między innymi patron pszczelarzy – święty Ambroży. W rozmowie z serwisem Nasze Miasto Stargard sołtys wsi stwierdził z kolei, że powstała rzeźba Anioła Pokoju miała być pierwotnie w ukraińskich barwach żółto-niebieskich, jednak zabrakło na to środków. Mieszkańcy chcą jednak wróć do tego pomysłu na wiosnę 2023 roku.Liczba wyświetleń artykułu: 349

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Nalewka jaśminowa z miodem

Bananowe chipsy z miodem

Tartaletki na słodko z bananami i czekoladą

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Imbirowe ciastka z miodowo-cytrynowym lukrem

Surówka z kiszonej kapusty z miodem i pomarańczą

Chałka z szafranem i miodem