Portal Pszczelarski

Barcie w kształcie świętych w Błądkowie 2022

pszczelarstwo zachodniopomorskie ule figuralne

W miejscowości Błądkowo w gminie Dobra w województwie zachodniopomorskim pojawiły się barcie przedstawiające świętych Kościoła katolickiego. Barcie zostały postawione z inicjatywy mieszkańców wsi i stowarzyszenia "Błądkowianie", którego prezesem jest sołtys Mirosław Pertkiewicz. 

Barcie ustawiono wzdłuż ulicy na początku miejscowości. Po przeciwnej stronie pojawiła się figura Matki Bożej. W okolicy znajdują się ogródki działkowe, pola i łąki kwietne, co ma zapewnić pszczołom jak najlepsze warunki. Pomysł postawienia takich nietypowych uli zrodził się po konsultacjach z miejscowymi pszczelarzami, którzy odnotowali znaczący spadek rodzin pszczelich w okolicy. Jednocześnie mieszkańcy chcieli w ten sposób podkreślić swoje przywiązanie do tradycyjnych wartości. 

Projekt uzyskał poparcie Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie Andrzeja Szelążka i prezesa Zachodniopomorskiej Izby Rolnej Andrzeja Karbowego. Łączny koszt postawienia niezwykłych barci to 20 tysięcy złotych. Większą część tej kwoty pochodzi ze zbiórek na lokalnych festynach. Dodatkowe środki uzyskano z budżetu samorządu gminnego i powiatowego. Z kolei nagrodę w wysokości 500 złotych w konkursie na najlepszy wieniec dożynkowy w gminie Dobra, którą zdobyło Błądkowo przeznaczono na nasadzenia miododajnych roślin w pobliżu uli. Opiekę nad pszczołami ma sprawować mistrz pszczelarskich. 

Wśród postaci uwiecznionych na barciach znalazł się między innymi patron pszczelarzy – święty Ambroży. W rozmowie z serwisem Nasze Miasto Stargard sołtys wsi stwierdził z kolei, że powstała rzeźba Anioła Pokoju miała być pierwotnie w ukraińskich barwach żółto-niebieskich, jednak zabrakło na to środków. Mieszkańcy chcą jednak wróć do tego pomysłu na wiosnę 2023 roku.



Liczba wyświetleń artykułu: 567

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Skrzydełka z miodem i chili

Wiosenna sałata ze szpinakiem i winegretem czosnkowo-miodowym

Koktajl arbuzowo-truskawkowy z miodem

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Właściwości i zastosowanie miodu

Kontrola jakości miodu

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Ciasto czekoladowe z miodem – komentarz do przepisu

Historia pasieki rodzinnej Netczuków

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.) - Podstawowe informacje