Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Barcie w kształcie świętych w Błądkowie 2022

pszczelarstwo zachodniopomorskie ule figuralne

W miejscowości Błądkowo w gminie Dobra w województwie zachodniopomorskim pojawiły się barcie przedstawiające świętych Kościoła katolickiego. Barcie zostały postawione z inicjatywy mieszkańców wsi i stowarzyszenia "Błądkowianie", którego prezesem jest sołtys Mirosław Pertkiewicz. 

Barcie ustawiono wzdłuż ulicy na początku miejscowości. Po przeciwnej stronie pojawiła się figura Matki Bożej. W okolicy znajdują się ogródki działkowe, pola i łąki kwietne, co ma zapewnić pszczołom jak najlepsze warunki. Pomysł postawienia takich nietypowych uli zrodził się po konsultacjach z miejscowymi pszczelarzami, którzy odnotowali znaczący spadek rodzin pszczelich w okolicy. Jednocześnie mieszkańcy chcieli w ten sposób podkreślić swoje przywiązanie do tradycyjnych wartości. 

Projekt uzyskał poparcie Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie Andrzeja Szelążka i prezesa Zachodniopomorskiej Izby Rolnej Andrzeja Karbowego. Łączny koszt postawienia niezwykłych barci to 20 tysięcy złotych. Większą część tej kwoty pochodzi ze zbiórek na lokalnych festynach. Dodatkowe środki uzyskano z budżetu samorządu gminnego i powiatowego. Z kolei nagrodę w wysokości 500 złotych w konkursie na najlepszy wieniec dożynkowy w gminie Dobra, którą zdobyło Błądkowo przeznaczono na nasadzenia miododajnych roślin w pobliżu uli. Opiekę nad pszczołami ma sprawować mistrz pszczelarskich. 

Wśród postaci uwiecznionych na barciach znalazł się między innymi patron pszczelarzy – święty Ambroży. W rozmowie z serwisem Nasze Miasto Stargard sołtys wsi stwierdził z kolei, że powstała rzeźba Anioła Pokoju miała być pierwotnie w ukraińskich barwach żółto-niebieskich, jednak zabrakło na to środków. Mieszkańcy chcą jednak wróć do tego pomysłu na wiosnę 2023 roku.Liczba wyświetleń artykułu: 418

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Zrekultywowane tereny kopalni Górażdże jako potencjalne siedlisko występowania pszczół

Zostań bohaterem pszczół

Chroniąc pszczoły dbasz o siebie

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Bigos z miodem

Pierogi z kaszą jaglaną, jabłkami i miodem

Sałatka z kalafiora z miodem

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski