Portal Pszczelarski

Barcie w kształcie świętych w Błądkowie 2022

pszczelarstwo zachodniopomorskie ule figuralne

W miejscowości Błądkowo w gminie Dobra w województwie zachodniopomorskim pojawiły się barcie przedstawiające świętych Kościoła katolickiego. Barcie zostały postawione z inicjatywy mieszkańców wsi i stowarzyszenia "Błądkowianie", którego prezesem jest sołtys Mirosław Pertkiewicz. 

Barcie ustawiono wzdłuż ulicy na początku miejscowości. Po przeciwnej stronie pojawiła się figura Matki Bożej. W okolicy znajdują się ogródki działkowe, pola i łąki kwietne, co ma zapewnić pszczołom jak najlepsze warunki. Pomysł postawienia takich nietypowych uli zrodził się po konsultacjach z miejscowymi pszczelarzami, którzy odnotowali znaczący spadek rodzin pszczelich w okolicy. Jednocześnie mieszkańcy chcieli w ten sposób podkreślić swoje przywiązanie do tradycyjnych wartości. 

Projekt uzyskał poparcie Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie Andrzeja Szelążka i prezesa Zachodniopomorskiej Izby Rolnej Andrzeja Karbowego. Łączny koszt postawienia niezwykłych barci to 20 tysięcy złotych. Większą część tej kwoty pochodzi ze zbiórek na lokalnych festynach. Dodatkowe środki uzyskano z budżetu samorządu gminnego i powiatowego. Z kolei nagrodę w wysokości 500 złotych w konkursie na najlepszy wieniec dożynkowy w gminie Dobra, którą zdobyło Błądkowo przeznaczono na nasadzenia miododajnych roślin w pobliżu uli. Opiekę nad pszczołami ma sprawować mistrz pszczelarskich. 

Wśród postaci uwiecznionych na barciach znalazł się między innymi patron pszczelarzy – święty Ambroży. W rozmowie z serwisem Nasze Miasto Stargard sołtys wsi stwierdził z kolei, że powstała rzeźba Anioła Pokoju miała być pierwotnie w ukraińskich barwach żółto-niebieskich, jednak zabrakło na to środków. Mieszkańcy chcą jednak wróć do tego pomysłu na wiosnę 2023 roku.Liczba wyświetleń artykułu: 484

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Kontrola jakości miodu

Skład miodu

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Zdrowe cukierki z miodem w trzech wersjach

Dyniowe drożdżowe z awokado

Tosty na słodko