Portal Pszczelarski

Pszczelarstwo darwinowskie – ratunek dla pszczelej populacji?

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w USA pszczelarstwo darwinowskie pszczelarstwo naturalne pszczelarstwo wędrowne

Jak informuje dziennik The Washington Post, Thomas D. Seeley, emerytowany profesor Uniwersytetu Cornell w Stanach Zjednoczonych uważa, że lekarstwem na odnotowywany od lat spadek liczebności pszczelej populacji może być pszczelarstwo darwinowskie, czyli hodowla pszczół w sposób jak najbardziej zbliżony do warunków naturalnych. 

Pszczelarstwo darwinowskie od 2012 roku zyskuje coraz większą popularność, szczególnie w USA. Polega ono na stworzeniu optymalnych standardów produkcji miodu, poprzez odwzorowanie w hodowli warunków życia pszczół na wolności. Sprowadza się to do utrzymywania niewielkich kolonii w małych ulach, zbliżonych rozmiarami do naturalnej jamy gniazdowej. Pszczele siedliska są znacząco oddalone od siebie, co ma uniemożliwiać przenoszenie się pasożytów z jednej kolonii do drugiej. Ponadto pasieka powinna być z dala od miejsc, gdzie mogą być stosowane pestycydy. Warto także stawiać ule z nieobrobionego drewna, aby zachęcić owady do produkcji propolisu, mieszanki żywic, wosku pszczelego i innych materiałów wytwarzanych przez pszczoły, które w naturalny sposób służą przeciwdziałaniu infekcjom i wirusom. 

Takie warunki mają zapewnić pszczołom jak najlepszy rozwój, gdyż w nich od około 120 milionów lat owady te potrafiły w naturalny sposób dostosować się do wszelkich zmian, wykorzystując cały zestaw dostępnych im narzędzi i umiejętności, by przetrwać i się rozmnażać. Pojęcie pszczelarstwa darwinowskiego to oczywiście ukłon w stronę Karola Darwina, który uważał, że dobór naturalny z biegiem czasu daje gatunkom zdolność do przeżycia i reprodukcji. 

Profesor Seeley przestrzega przy tym przed komercyjną hodowlą pszczół, polegającą na ma masowym tworzeniu kolonii o dużej wielkości i wysokiej produkcji miodu. Pszczoły pochodzące z takich pasiek zazwyczaj są nieodporne na roztocza Varroa, które wywołują warrozę – groźną chorobę wśród pszczelej populacji. Natomiast w warunkach naturalnych dorosłe pszczoły robotnice potrafią zabijać roztocza Varroa, co stanowić ma kolejny argument za pszczelarstwem darwinowskim. 

Kolejnym zagrożeniem zdaniem badaczy jest pszczelarstwo wędrowne, polegające na przewożeniu pszczół w różne miejsca, celem zapylenia danej okolicy. Problem polega na tym, że w różnych lokalizacjach mogą panować różne warunki, a przez to pszczoły mogą być narażone na kontakt z roztoczami czy pestycydami. Ponadto częste przenoszenie wywołuje u zapylaczy niepotrzebny stres.Liczba wyświetleń artykułu: 980

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Racuchy z bananami i miodem

Naleśniki w karmelizowanym sosie pomarańczowym z miodem

Ananas w czekoladowym cieście

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Ciasto jogurtowo-miodowe z cynamonem

Ser twarogowy z miodem i orzechami

Gruszkowo-jabłkowy mus szarlotkowy

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Miodobranie - krok po kroku

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich