Portal Pszczelarski

Mniejsze rozmiary truskawek z powodu pszczół samotnic skażonych pestycydami

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Szwecji neonikotynoidy klotianidyna

Naukowcy ze szwedzkiego Uniwersytetu w Lund odkryli, że pszczoły będące pod wpływem pestycydów z grupy neonikotynoidów mogą doprowadzić do zmniejszenia rozmiarów truskawek. Zdecydowanie większe owoce rosną, gdy zapylają je zapylacze, które nie miały styczności ze środkami ochrony roślin. 

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie PLOS ONE. Badacze skupili się na obserwacji dzikich pszczół samotnic, z których część spożyła klotianidynę, czyli pestycyd stosowany między innymi w uprawach rzepaku. Zauważono, że owady te są wolniejsze. W porównaniu z zapylaczami, które nie miały kontaktu ze szkodliwą substancją pszczoły te potrzebowały znacznie więcej czasu na zapylenie kwiatów.

O wiele większym zaskoczeniem dla szwedzkich naukowców okazały się skutki zapylania na uprawach truskawek. Owoce, które zostały odwiedzone przez pszczoły, będące pod wpływem pestycydu były zdecydowanie mniejsze od truskawek zapylonych przez zdrowe osobniki. 

Badacze są jednak powściągliwi z wyciąganiem daleko idących wniosków. Na razie nie jest pewne, czy ta anomalia nie dotyczy tylko pszczół samotnic i jaka jest główna przyczyna spadku masy i zmniejszenia rozmiaru truskawek. Badania mają być kontynuowane, także pod kątem innych substancji. Klotianidyna jest od 2018 roku zakazana na terenie Unii Europejskiej, dlatego konieczne jest również sprawdzenie, czy w podobny sposób na pszczoły nie wpływają inne środki ochrony roślin.Liczba wyświetleń artykułu: 250

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Pszczoły w szkole w czerwcu

Szkolny Dzień Pszczoły

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Podział miodów pitnych

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

Targi Sadowniczo-Warzywnicze Hort-Technika z panelem pszczelarskim - relacja

I Konferencja Pszczelarskiego Klubu Dyskusyjnego Pszczółka między Łodzią a Warszawą - przebieg spotkania

Skuteczna ochrona roślin bezpieczna dla owadów zapylających