Portal Pszczelarski

Mniejsze rozmiary truskawek z powodu pszczół samotnic skażonych pestycydami

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Szwecji neonikotynoidy klotianidyna

Naukowcy ze szwedzkiego Uniwersytetu w Lund odkryli, że pszczoły będące pod wpływem pestycydów z grupy neonikotynoidów mogą doprowadzić do zmniejszenia rozmiarów truskawek. Zdecydowanie większe owoce rosną, gdy zapylają je zapylacze, które nie miały styczności ze środkami ochrony roślin. 

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie PLOS ONE. Badacze skupili się na obserwacji dzikich pszczół samotnic, z których część spożyła klotianidynę, czyli pestycyd stosowany między innymi w uprawach rzepaku. Zauważono, że owady te są wolniejsze. W porównaniu z zapylaczami, które nie miały kontaktu ze szkodliwą substancją pszczoły te potrzebowały znacznie więcej czasu na zapylenie kwiatów.

O wiele większym zaskoczeniem dla szwedzkich naukowców okazały się skutki zapylania na uprawach truskawek. Owoce, które zostały odwiedzone przez pszczoły, będące pod wpływem pestycydu były zdecydowanie mniejsze od truskawek zapylonych przez zdrowe osobniki. 

Badacze są jednak powściągliwi z wyciąganiem daleko idących wniosków. Na razie nie jest pewne, czy ta anomalia nie dotyczy tylko pszczół samotnic i jaka jest główna przyczyna spadku masy i zmniejszenia rozmiaru truskawek. Badania mają być kontynuowane, także pod kątem innych substancji. Klotianidyna jest od 2018 roku zakazana na terenie Unii Europejskiej, dlatego konieczne jest również sprawdzenie, czy w podobny sposób na pszczoły nie wpływają inne środki ochrony roślin.Liczba wyświetleń artykułu: 533

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Nan-e qandi

Imbirowe ciastka z miodowo-cytrynowym lukrem

Chleb z szafranem i miodem

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Pszczoły w szkole w czerwcu

Szkolny Dzień Pszczoły

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim