Portal Pszczelarski

Królewskie pszczoły zostały poinformowane o śmierci Elżbiety II

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Wielkiej Brytanii królewskie pszczoły John Chapple

W związku ze śmiercią królowej Elżbiety II oficjalny pszczelarz Pałacu Buckingham John Chapple zgodnie z blisko dwuwiekową procedurą poinformował mieszkające w królewskich posiadłościach pszczoły o śmierci monarchini. 

Królewski pszczelarz w piątek 9 września 2022 roku, czyli w dzień po śmierci Elżbiety II zawiesił czarne kokardy na ulach znajdujących się na terenie Pałacu Buckingham i rezydencji Clarence House. Potem ściszonym głosem oznajmił owadom o śmierci Królowej i nastaniu nowego monarchy. 79-letni pszczelarz wezwał także pszczoły, by były dobre i posłuszne królowi Karolowi III, który, jak oznajmił Chapple, "kiedyś słynął z rozmów z roślinami". 

Rytuał wykonany przez królewskiego pszczelarza był odnotowywany w Wielkiej Brytanii już w połowie XIX stulecia, ale jest on dużo starszy i przypuszcza się, że jego korzenie sięgają starożytnej Grecji, gdzie traktowano pszczoły jak łącznik między światem żywych a umarłych. Zgodnie z brytyjską tradycją niedopełnienie obowiązku o poinformowaniu o śmierci monarchy grozi zaprzestaniem produkcji miodu przez pszczoły i obumarciem całej pasieki. Pod pieczą królewską znajduje się z kolei siedem uli, w których w sezonie letnim mieszka nawet do 1 miliona pszczół. Od 2007 roku opiekuje się nimi John Chapple.Liczba wyświetleń artykułu: 209

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Nalewka jaśminowa z miodem

Majowy miodek z mniszka lekarskiego

Bananowe chipsy z miodem

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

Skuteczna ochrona roślin bezpieczna dla owadów zapylających

Targi Sadowniczo-Warzywnicze Hort-Technika z panelem pszczelarskim - relacja

IV Konferencja KD Pszczółka - podsumowanie wydarzenia

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll