Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Pszczoły rozpoznają kwiaty po kolorach i wzorach

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Wielkiej Brytanii pszczoła miodna

Naukowcy z brytyjskiego Uniwersytetu w Exeter twierdzą, że pszczoły miodne potrafią rozróżniać poszczególne gatunki kwiatów, kierując się przy tym ich kolorami i wzorami. Ta umiejętność jest dla nich pomocna podczas wyszukiwania pożywienia. 

Badania polegały na stworzeniu specjalnej symulacji widzenia pszczół. Okazało się, że mimo że owady te oglądają świat w bardzo niskiej rozdzielczości (około 100 razy niższej niż ludzka), to skutecznie za pomocą kombinacji koloru i wzoru potrafią rozpoznawać różne kwiaty. Z tym, że muszą się znajdować w odległości kilku centymetrów od nich. 

Przeprowadzone przez naukowców testy pokazały także, że dla pszczół sam kolor kwiatu nie wystarczy, by go rozpoznać. Nie mniej ważny, a nawet ważniejszy, jest jego wzór. Wynika to z faktu, że zewnętrzne krawędzie kwiatów zwykle silnie kontrastują z ulistnieniem rośliny. Zdaniem badaczy takie zachowanie zapylaczy może wywoływać ewolucyjną "presję" na kwiaty, która sprowadza się do wytwarzania wielu różnych kolorów płatków i wzorów, aby pszczoły mogły odróżnić je od innych kwiatów. 

Badacze swoje wyniki swoich obserwacji opublikowali w artykule "Rola wzorców kolorystycznych w rozpoznawaniu kwiatów przez pszczoły" w specjalnym wydaniu czasopisma "Philosophical Transactions of the Royal Society".Liczba wyświetleń artykułu: 670

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Zrekultywowane tereny kopalni Górażdże jako potencjalne siedlisko występowania pszczół

Zostań bohaterem pszczół

Walne zgromadzenie członków Stowarzyszenia Natura i Człowiek

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Pszczoły olbrzymie i czarny miód leśny

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 2.

Projekt Bartnik i polskie więziennictwo