Portal Pszczelarski

Pszczoły rozpoznają kwiaty po kolorach i wzorach

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Wielkiej Brytanii pszczoła miodna

Naukowcy z brytyjskiego Uniwersytetu w Exeter twierdzą, że pszczoły miodne potrafią rozróżniać poszczególne gatunki kwiatów, kierując się przy tym ich kolorami i wzorami. Ta umiejętność jest dla nich pomocna podczas wyszukiwania pożywienia. 

Badania polegały na stworzeniu specjalnej symulacji widzenia pszczół. Okazało się, że mimo że owady te oglądają świat w bardzo niskiej rozdzielczości (około 100 razy niższej niż ludzka), to skutecznie za pomocą kombinacji koloru i wzoru potrafią rozpoznawać różne kwiaty. Z tym, że muszą się znajdować w odległości kilku centymetrów od nich. 

Przeprowadzone przez naukowców testy pokazały także, że dla pszczół sam kolor kwiatu nie wystarczy, by go rozpoznać. Nie mniej ważny, a nawet ważniejszy, jest jego wzór. Wynika to z faktu, że zewnętrzne krawędzie kwiatów zwykle silnie kontrastują z ulistnieniem rośliny. Zdaniem badaczy takie zachowanie zapylaczy może wywoływać ewolucyjną "presję" na kwiaty, która sprowadza się do wytwarzania wielu różnych kolorów płatków i wzorów, aby pszczoły mogły odróżnić je od innych kwiatów. 

Badacze swoje wyniki swoich obserwacji opublikowali w artykule "Rola wzorców kolorystycznych w rozpoznawaniu kwiatów przez pszczoły" w specjalnym wydaniu czasopisma "Philosophical Transactions of the Royal Society".Liczba wyświetleń artykułu: 95

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Bananowe chipsy z miodem

Tartaletki na słodko z bananami i czekoladą

Majowy miodek z mniszka lekarskiego