Portal Pszczelarski

Pszczoły rozpoznają kwiaty po kolorach i wzorach

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Wielkiej Brytanii pszczoła miodna

Naukowcy z brytyjskiego Uniwersytetu w Exeter twierdzą, że pszczoły miodne potrafią rozróżniać poszczególne gatunki kwiatów, kierując się przy tym ich kolorami i wzorami. Ta umiejętność jest dla nich pomocna podczas wyszukiwania pożywienia. 

Badania polegały na stworzeniu specjalnej symulacji widzenia pszczół. Okazało się, że mimo że owady te oglądają świat w bardzo niskiej rozdzielczości (około 100 razy niższej niż ludzka), to skutecznie za pomocą kombinacji koloru i wzoru potrafią rozpoznawać różne kwiaty. Z tym, że muszą się znajdować w odległości kilku centymetrów od nich. 

Przeprowadzone przez naukowców testy pokazały także, że dla pszczół sam kolor kwiatu nie wystarczy, by go rozpoznać. Nie mniej ważny, a nawet ważniejszy, jest jego wzór. Wynika to z faktu, że zewnętrzne krawędzie kwiatów zwykle silnie kontrastują z ulistnieniem rośliny. Zdaniem badaczy takie zachowanie zapylaczy może wywoływać ewolucyjną "presję" na kwiaty, która sprowadza się do wytwarzania wielu różnych kolorów płatków i wzorów, aby pszczoły mogły odróżnić je od innych kwiatów. 

Badacze swoje wyniki swoich obserwacji opublikowali w artykule "Rola wzorców kolorystycznych w rozpoznawaniu kwiatów przez pszczoły" w specjalnym wydaniu czasopisma "Philosophical Transactions of the Royal Society".Liczba wyświetleń artykułu: 943

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Badania: na jakim obszarze występuje pszczoła samotnica - zadrzechnia fioletowa?

Chroniąc pszczoły dbasz o siebie

Pszczoły i pszczelarstwo trzech kontynentów - zaproszenie na wykład

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Podział miodów pitnych

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

BeePower - prelekcja p. Adriana Suszki. Cz. 2.

BeePower! w Polsce i za granicą

BeePower - prelekcja p. Adriana Suszki. Cz. 1.

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Miodobranie - krok po kroku

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich