Pszczoły rozpoznają kwiaty po kolorach i wzorach
Naukowcy z brytyjskiego Uniwersytetu w Exeter twierdzą, że pszczoły miodne potrafią rozróżniać poszczególne gatunki kwiatów, kierując się przy tym ich kolorami i wzorami. Ta umiejętność jest dla nich pomocna podczas wyszukiwania pożywienia.
Badania polegały na stworzeniu specjalnej symulacji widzenia pszczół. Okazało się, że mimo że owady te oglądają świat w bardzo niskiej rozdzielczości (około 100 razy niższej niż ludzka), to skutecznie za pomocą kombinacji koloru i wzoru potrafią rozpoznawać różne kwiaty. Z tym, że muszą się znajdować w odległości kilku centymetrów od nich.
Przeprowadzone przez naukowców testy pokazały także, że dla pszczół sam kolor kwiatu nie wystarczy, by go rozpoznać. Nie mniej ważny, a nawet ważniejszy, jest jego wzór. Wynika to z faktu, że zewnętrzne krawędzie kwiatów zwykle silnie kontrastują z ulistnieniem rośliny. Zdaniem badaczy takie zachowanie zapylaczy może wywoływać ewolucyjną "presję" na kwiaty, która sprowadza się do wytwarzania wielu różnych kolorów płatków i wzorów, aby pszczoły mogły odróżnić je od innych kwiatów.
Badacze swoje wyniki swoich obserwacji opublikowali w artykule "Rola wzorców kolorystycznych w rozpoznawaniu kwiatów przez pszczoły" w specjalnym wydaniu czasopisma "Philosophical Transactions of the Royal Society".
Liczba wyświetleń artykułu: 1222
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!