Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Pszczoły rozpoznają kwiaty po kolorach i wzorach

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Wielkiej Brytanii pszczoła miodna

Naukowcy z brytyjskiego Uniwersytetu w Exeter twierdzą, że pszczoły miodne potrafią rozróżniać poszczególne gatunki kwiatów, kierując się przy tym ich kolorami i wzorami. Ta umiejętność jest dla nich pomocna podczas wyszukiwania pożywienia. 

Badania polegały na stworzeniu specjalnej symulacji widzenia pszczół. Okazało się, że mimo że owady te oglądają świat w bardzo niskiej rozdzielczości (około 100 razy niższej niż ludzka), to skutecznie za pomocą kombinacji koloru i wzoru potrafią rozpoznawać różne kwiaty. Z tym, że muszą się znajdować w odległości kilku centymetrów od nich. 

Przeprowadzone przez naukowców testy pokazały także, że dla pszczół sam kolor kwiatu nie wystarczy, by go rozpoznać. Nie mniej ważny, a nawet ważniejszy, jest jego wzór. Wynika to z faktu, że zewnętrzne krawędzie kwiatów zwykle silnie kontrastują z ulistnieniem rośliny. Zdaniem badaczy takie zachowanie zapylaczy może wywoływać ewolucyjną "presję" na kwiaty, która sprowadza się do wytwarzania wielu różnych kolorów płatków i wzorów, aby pszczoły mogły odróżnić je od innych kwiatów. 

Badacze swoje wyniki swoich obserwacji opublikowali w artykule "Rola wzorców kolorystycznych w rozpoznawaniu kwiatów przez pszczoły" w specjalnym wydaniu czasopisma "Philosophical Transactions of the Royal Society".Liczba wyświetleń artykułu: 731

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie