Portal Pszczelarski

Ule w kształcie słowiański bożków w lasach pod Chodzieżą

pszczelarstwo wielkopolskie pasieka w lesie ule figuralne

Figuralne ule przypominające słowiańskich bożków postawiono przy leśnej drodze z Chodzieży na szczyt Gontyniec w województwie wielkopolskim. Jest to wspólna inicjatywa Chodzieskiego Domu Kultury i Nadleśnictwa Podanin.

Na pomysł postawienia oryginalnych uli wpadł nadleśniczy Jacek Kulpiński po odnalezieniu śladów pradawnej świątyni na Gontyńcu, które to miejsce jest wspólnie zagospodarowane przez Nadleśnictwo Podanin i Pracownię Archeologiczną Alagierscy. Leśna pasieka ma być nawiązaniem do dziedzictwa kulturowego tego terenu i jednocześnie służyć pszczelej populacji oraz promocji postaw ekologicznych. 

Ule wykonane z drzewa topolowego w przeciągu czterech miesięcy zostały stworzone przez artystę rzeźbiarza Marka Zaleskiego. Figury przypominają bogów słowiańskich: Weles, Swaróg, Mokosz, Trygław i Perun. Przy każdym z nich znajduje się tabliczka informacyjna temat znaczenia danej postaci w mitologii dawnych plemion. 

Pierwotnie w ulach miały zamieszkać pszczoły miodne, ale ostatecznie zdecydowano pozostawić je dla dziki zapylaczy. Za podjęciem takiej decyzji przeważyło duże zainteresowanie ulami ze strony okolicznych mieszkańców, którzy traktowali je bardziej jak zwykłe figury. Stąd ze względów bezpieczeństwa wybrano dziko żyjące pszczoły, nie stanowiące dla ludzi żadnego zagrożenia. 

Projekt, który ma również uatrakcyjnić zwiedzenie podchodzieskich lasów został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu w ramach realizacji inicjatywy: "Zachowanie dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego przez wzbogacanie bioróżnorodności lasów chodzieskich - budowa pasieki edukacyjnej w formie postaci słowiańskich bożków".



Liczba wyświetleń artykułu: 829

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Centrum Apiterapii ApiBałt

Centrum Apiterapii ApiBałt

Bałtów 8, 27-423 Bałtów (na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego) Telefon: +48 530-747-744 E-mail: biuro@apibalt.pl

Mini SPA w Bałtowie

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie