Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Ule w kształcie słowiański bożków w lasach pod Chodzieżą

pszczelarstwo wielkopolskie pasieka w lesie ule figuralne

Figuralne ule przypominające słowiańskich bożków postawiono przy leśnej drodze z Chodzieży na szczyt Gontyniec w województwie wielkopolskim. Jest to wspólna inicjatywa Chodzieskiego Domu Kultury i Nadleśnictwa Podanin.

Na pomysł postawienia oryginalnych uli wpadł nadleśniczy Jacek Kulpiński po odnalezieniu śladów pradawnej świątyni na Gontyńcu, które to miejsce jest wspólnie zagospodarowane przez Nadleśnictwo Podanin i Pracownię Archeologiczną Alagierscy. Leśna pasieka ma być nawiązaniem do dziedzictwa kulturowego tego terenu i jednocześnie służyć pszczelej populacji oraz promocji postaw ekologicznych. 

Ule wykonane z drzewa topolowego w przeciągu czterech miesięcy zostały stworzone przez artystę rzeźbiarza Marka Zaleskiego. Figury przypominają bogów słowiańskich: Weles, Swaróg, Mokosz, Trygław i Perun. Przy każdym z nich znajduje się tabliczka informacyjna temat znaczenia danej postaci w mitologii dawnych plemion. 

Pierwotnie w ulach miały zamieszkać pszczoły miodne, ale ostatecznie zdecydowano pozostawić je dla dziki zapylaczy. Za podjęciem takiej decyzji przeważyło duże zainteresowanie ulami ze strony okolicznych mieszkańców, którzy traktowali je bardziej jak zwykłe figury. Stąd ze względów bezpieczeństwa wybrano dziko żyjące pszczoły, nie stanowiące dla ludzi żadnego zagrożenia. 

Projekt, który ma również uatrakcyjnić zwiedzenie podchodzieskich lasów został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu w ramach realizacji inicjatywy: "Zachowanie dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego przez wzbogacanie bioróżnorodności lasów chodzieskich - budowa pasieki edukacyjnej w formie postaci słowiańskich bożków".Liczba wyświetleń artykułu: 648

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Ciasto jogurtowo-miodowe z cynamonem

Gruszkowo-jabłkowy mus szarlotkowy

Ciasto orzechowe z miodem

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Skład miodu

Kontrola jakości miodu

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu