Portal Pszczelarski

Ule w kształcie słowiański bożków w lasach pod Chodzieżą

pszczelarstwo wielkopolskie pasieka w lesie ule figuralne

Figuralne ule przypominające słowiańskich bożków postawiono przy leśnej drodze z Chodzieży na szczyt Gontyniec w województwie wielkopolskim. Jest to wspólna inicjatywa Chodzieskiego Domu Kultury i Nadleśnictwa Podanin.

Na pomysł postawienia oryginalnych uli wpadł nadleśniczy Jacek Kulpiński po odnalezieniu śladów pradawnej świątyni na Gontyńcu, które to miejsce jest wspólnie zagospodarowane przez Nadleśnictwo Podanin i Pracownię Archeologiczną Alagierscy. Leśna pasieka ma być nawiązaniem do dziedzictwa kulturowego tego terenu i jednocześnie służyć pszczelej populacji oraz promocji postaw ekologicznych. 

Ule wykonane z drzewa topolowego w przeciągu czterech miesięcy zostały stworzone przez artystę rzeźbiarza Marka Zaleskiego. Figury przypominają bogów słowiańskich: Weles, Swaróg, Mokosz, Trygław i Perun. Przy każdym z nich znajduje się tabliczka informacyjna temat znaczenia danej postaci w mitologii dawnych plemion. 

Pierwotnie w ulach miały zamieszkać pszczoły miodne, ale ostatecznie zdecydowano pozostawić je dla dziki zapylaczy. Za podjęciem takiej decyzji przeważyło duże zainteresowanie ulami ze strony okolicznych mieszkańców, którzy traktowali je bardziej jak zwykłe figury. Stąd ze względów bezpieczeństwa wybrano dziko żyjące pszczoły, nie stanowiące dla ludzi żadnego zagrożenia. 

Projekt, który ma również uatrakcyjnić zwiedzenie podchodzieskich lasów został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu w ramach realizacji inicjatywy: "Zachowanie dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego przez wzbogacanie bioróżnorodności lasów chodzieskich - budowa pasieki edukacyjnej w formie postaci słowiańskich bożków".Liczba wyświetleń artykułu: 117

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Wiosenna sałata ze szpinakiem i winegretem czosnkowo-miodowym

Zielona sałata z dressingiem miodowo-musztardowym

Szaszłyki z marynatą miodową

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Royalaktyna a rozwój matki pszczelej

Konopie indyjskie i ich wpływ na pszczoły

Webinarium Kim & Jim show: I bought bees. Now what? 2016

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Smotrawa okazała - roślina miododajna

Propolis - produkt pszczeli

Pyłek kwiatowy a pyłek pszczeli