Portal Pszczelarski

Ule w kształcie słowiański bożków w lasach pod Chodzieżą

pszczelarstwo wielkopolskie pasieka w lesie ule figuralne

Figuralne ule przypominające słowiańskich bożków postawiono przy leśnej drodze z Chodzieży na szczyt Gontyniec w województwie wielkopolskim. Jest to wspólna inicjatywa Chodzieskiego Domu Kultury i Nadleśnictwa Podanin.

Na pomysł postawienia oryginalnych uli wpadł nadleśniczy Jacek Kulpiński po odnalezieniu śladów pradawnej świątyni na Gontyńcu, które to miejsce jest wspólnie zagospodarowane przez Nadleśnictwo Podanin i Pracownię Archeologiczną Alagierscy. Leśna pasieka ma być nawiązaniem do dziedzictwa kulturowego tego terenu i jednocześnie służyć pszczelej populacji oraz promocji postaw ekologicznych. 

Ule wykonane z drzewa topolowego w przeciągu czterech miesięcy zostały stworzone przez artystę rzeźbiarza Marka Zaleskiego. Figury przypominają bogów słowiańskich: Weles, Swaróg, Mokosz, Trygław i Perun. Przy każdym z nich znajduje się tabliczka informacyjna temat znaczenia danej postaci w mitologii dawnych plemion. 

Pierwotnie w ulach miały zamieszkać pszczoły miodne, ale ostatecznie zdecydowano pozostawić je dla dziki zapylaczy. Za podjęciem takiej decyzji przeważyło duże zainteresowanie ulami ze strony okolicznych mieszkańców, którzy traktowali je bardziej jak zwykłe figury. Stąd ze względów bezpieczeństwa wybrano dziko żyjące pszczoły, nie stanowiące dla ludzi żadnego zagrożenia. 

Projekt, który ma również uatrakcyjnić zwiedzenie podchodzieskich lasów został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu w ramach realizacji inicjatywy: "Zachowanie dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego przez wzbogacanie bioróżnorodności lasów chodzieskich - budowa pasieki edukacyjnej w formie postaci słowiańskich bożków".Liczba wyświetleń artykułu: 384

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Zadrzechnia fioletowa (Xylocopa violacea L.) - pszczoła samotnica

Zrekultywowane tereny kopalni Górażdże jako potencjalne siedlisko występowania pszczół

Chroniąc pszczoły dbasz o siebie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Wiosenna sałata ze szpinakiem i winegretem czosnkowo-miodowym

Skrzydełka z miodem i chili

Szaszłyki z marynatą miodową

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę