Portal Pszczelarski

Ule w kształcie słowiański bożków w lasach pod Chodzieżą

pszczelarstwo wielkopolskie pasieka w lesie ule figuralne

Figuralne ule przypominające słowiańskich bożków postawiono przy leśnej drodze z Chodzieży na szczyt Gontyniec w województwie wielkopolskim. Jest to wspólna inicjatywa Chodzieskiego Domu Kultury i Nadleśnictwa Podanin.

Na pomysł postawienia oryginalnych uli wpadł nadleśniczy Jacek Kulpiński po odnalezieniu śladów pradawnej świątyni na Gontyńcu, które to miejsce jest wspólnie zagospodarowane przez Nadleśnictwo Podanin i Pracownię Archeologiczną Alagierscy. Leśna pasieka ma być nawiązaniem do dziedzictwa kulturowego tego terenu i jednocześnie służyć pszczelej populacji oraz promocji postaw ekologicznych. 

Ule wykonane z drzewa topolowego w przeciągu czterech miesięcy zostały stworzone przez artystę rzeźbiarza Marka Zaleskiego. Figury przypominają bogów słowiańskich: Weles, Swaróg, Mokosz, Trygław i Perun. Przy każdym z nich znajduje się tabliczka informacyjna temat znaczenia danej postaci w mitologii dawnych plemion. 

Pierwotnie w ulach miały zamieszkać pszczoły miodne, ale ostatecznie zdecydowano pozostawić je dla dziki zapylaczy. Za podjęciem takiej decyzji przeważyło duże zainteresowanie ulami ze strony okolicznych mieszkańców, którzy traktowali je bardziej jak zwykłe figury. Stąd ze względów bezpieczeństwa wybrano dziko żyjące pszczoły, nie stanowiące dla ludzi żadnego zagrożenia. 

Projekt, który ma również uatrakcyjnić zwiedzenie podchodzieskich lasów został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu w ramach realizacji inicjatywy: "Zachowanie dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego przez wzbogacanie bioróżnorodności lasów chodzieskich - budowa pasieki edukacyjnej w formie postaci słowiańskich bożków".



Liczba wyświetleń artykułu: 1218

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Żurawina z miodem i wanilią

Miodowe ciasto z sezamową bezą

Ciasteczka lekko miodowe